Тунель вже досліджували у 1916 та 1970 роках.

На території Софійського собору в Києві вчені та археологи дослідили підземелля, яке вдалося заново виявити після обвалу ґрунту. Про це повідомляє Obozrevatel.

На початку травня після обвалу ґрунту на території собору частково пішов під землю автомобіль. Його вдалося врятувати, але на місці обвалу стало помітно стару кладку, яку вчені вирішили дослідити докладніше.

Під час підготовки до розкопок археологи встановили, що до них підземелля вже вивчали у 1916 та 1970 роках.

Як пояснив журналістам археолог Тимур Бобровський, підземелля, в яких в чудовому стані збереглася кладка, – єдина споруда XVII століття на території Софійського собору.

«За характером кладки можна припустити, що на початковому етапі – в середині – другій половині XVII ст. – підземелля було цілком складено з глини, а пізніше – наприкінці XVII і в першій половині XVIII століття – частину перебудували з використанням вапняного розчину. Щодо призначення споруди, можна припустити, що це була пивниця – господарський погріб Софійського монастиря, який звели за митрополита Петра Могили», – розповів Бобровський.

Довжина підземелля може сягати 60 метрів, зараз вчені її вивчають із двох боків. Потрапити до тунелю можна з різної глибини: в одному розкопі глибина не більше 3 метрів, а інший вхід поки не дуже вивчений. Вчені припускають, що його глибина може становити від 5 метрів.

На цих розкопках вченим вдалося знайти кераміку часів Київської Русі, а також уламки посуду ΧVII–XVIII ст. Також археологи знайшли срібну монету шведського короля Густава Адольфа (1630-ті рр.), та уламок посрібленої столової ложки з гербовою позначкою XVIII століття.

Вчені припускають, що підвали спустошили від більшості цінних знахідок ще в XVIII столітті.

Засипати хід землею не будуть; у планах заповідника законсервувати знахідку і виставити на загальний огляд. Це може статися вже до кінця 2021 року.

Фото: Obozrevatel