Критики нововведення стверджують, що на ці спеціальності тепер "братимуть всіх".

Міністерство охорони здоровʼя вирішило скасувати підвищені вимоги до мінімальної кількості балів для вступу на три з девʼяти медичних спеціальностей. На цю новину критично відреагували колишні чиновники — екс-заступник міністра охорони здоров’я Ігор Лінчевський та перша заступниця міністра освіти і науки України Інна Совсун.

Як повідомило МОЗ у Фейсбуці, тепер для вступу на “Медицину” і “Педіатрію” більше не треба мати щонайменше 150 балів, а на фах “Фармація, промислова фармація” можуть вступити абітурієнти, які не мають навіть 130 балів.

Загалом міністерство керує 15 університетами і двома академіями. МОЗ зазначає, що цьогоріч порядок прийому абітурієнтів на навчання на медичні спеціальності значно спрощено.

Крім того, у правилах прийому кожен університет самостійно визначатиме мінімальне значення кількості балів зі вступних випробувань, але не нижче 100 балів”, – заявили в міністерстві.

Критичний пост про таке нововведення залишив у Фейсбуці екс-заступник міністра охорони здоров’я Ігор Лінчевський.

З його слів, “тепер не існує жодного механізму відбору здібних і мотивованих абітурієнтів”.

На медицину відтепер беруть всіх. Ті ледацюги, які не спроможні отримати 150 балів на ЗНО тепер стануть лікарями, і лікуватимуть вас і ваших дітей. Так, вони складуть всі іспити, бо для отримання диплому тепер достатньо лише 50% правильних відповідей, так, вони зможуть купити оцінку, іспит, диплом, бо незалежний міжнародний іспит також скасований. Ні міністр, ні профільна заступниця ніколи не пояснять вам, навіщо брати до медичних університетів абітурієнтів, які навіть шкільну програму не спромоглися вивчити. Не скажуть також прізвища тих, хто це ініціював. І не назвуть тих, кого прохідний бал 150 не влаштовував. Моз не спроможеться вам сказати, якою має бути медична освіта, не спроможеться описати і аргументувати кроки, якими їхнє бачення буде реалізовуватися” — пише він.

Лінчевський нарікає, що МОЗ таким чином руйнує існуючі здобутки.

Отак руйнуються ті реформи, зміст яких ні офіс президента, ні уряд, ні профільне міністерство так і не змогли усвідомити. Осточортілий совок знову вертає “все як було”, бо “дуже багато поважних фахівців” вважають, що було краще. Нікчеми. Пане міністр, пані заступнице міністра, Ви і ваша команда некомпетентні. Ви елементарно не розумієте як працює і як має працювати система медичної освіти. Ви не маєте власної візії. Ви не спромоглися ні аналізувати стан речей, ні створити бодай щось своє. Бо ви не знаєте, що потрібно. Не знаєте і не розумієте. Але найгірше – вам байдуже. Ви – ніякі. Соромно за вас всіх” — пише Лінчевський.

Перша заступниця міністра освіти і науки України у 2014–2016 роках Інна Совсун написала в Фейсбук, що нововведення МОЗ є несправедливм щодо випускників, які наполегливо готувалися до екзаменів.

Вона також вважає, що тепер на вказані спеціальності “братимуть всіх”.

От яка має бути мотивація цієї старанної випускниці іти вчитись в такій групі? За такого підходу до підбору абітурієнтів? Сказати, що вирішить така 11-класниця? Відповідь очевидна – треба вступати в університет в Європі. А в українські медичні нехай ідуть тих, хто не тягне” — пише вона.

Два тижні тому на профільному комітеті освіти було підтримано законопроєкт про інтернатуру, (поданий як альтернатива до мого), який великою мірою консервує сучасну систему підготовки лікарів. Замість того, аби дати лікарям базові практичні навички – пропонують далі маринувати вже готових спеціалістів в аудиторіях, аби тільки ставки позакривати кому треба(…) Тому рішення про скасування вимог до вступу на медицину, і підтримка консервації системи підготовки в інтернатурі – це все шлях до катастрофи. До якої нас рухає керівництво МОЗ” — додає Совсун.

Фото: Фейсбук