Поправками пропонується вивести сферу телебачення та радіомовлення з-під дії мовного Закону.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь провів зустріч із головою Верховної Ради України Дмитром Разумковим.

Про це йдеться на Facebook-сторінці Уповноваженого.

Тарас Кремінь висловив занепокоєння тим, що народними депутатами України до законопроєкту № 5551-2 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» внесені поправки, які, у разі ухвалення, суттєво звузять застосування державної мови.

“Як Уповноважений із захисту державної мови звертаю Вашу увагу на те, що пропозиції та поправки № 13, 14, 16 та 17 до законопроєкту № 5551-2, якими зокрема пропонується вивести сферу телебачення та радіомовлення з-під дії мовного Закону, скасувати штрафи за порушення Закону, відмінити іспити для державних службовців та повернути російську мову в освіту, за своїм змістом суперечать Конституції України та позиції Конституційного Суду, можуть поставити під загрозу використання державної мови у відповідних сферах суспільного життя та призвести до порушення прав громадян на отримання інформації державною мовою”, – зазначив Уповноважений.

Тарас Кремінь також наголосив, що внесення зазначених пропозицій та поправок до законопроєкту № 5551-2 не відповідає визначеній Регламентом Верховної Ради України процедурі. Також, за його словами, відповідні поправки не відповідають предмету правового регулювання самого законопроєкту № 5551-2.

“Отже, внесені таким чином пропозиції та поправки не можуть навіть бути розглянуті ні на засіданні комітету, ні, тим більше, у залі парламенту”, – підкреслив він.

Тарас Кремінь також презентував Дмитру Разумкову річний звіт Уповноваженого про стан дотримання Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” у 2020 році.

Нагадаємо, 16 липня розпочинається новий етап втілення саме тих норм мовного закону, що стосуються іспитів на рівень володіння державною мовою; сфери культури і розваг; туристичної сфери; книговидавництва та роботи книгарень; кіновиробництва, демонстрування фільмів в кінотеатрах і на телебаченні тощо.

До слова, один із нардепів від партії “Слуга народу” Орест Саламаха, написав, що його поправка №14 до проєкту №5551-2 стосується «боротьби з чужоземним, агресивним, російськомовним телевізійним продуктом, якого не повинно бути на телебаченні».  Нардеп зауважив, що це його «принципова позиція».

В дописі Саламаха подає скріншоти, проте лише власну поправку №14, а не весь перелік поправок до Закону.

Активісти “Відсічі” називають пояснення нардепа “недолугими виправданнями”, а самого нардепа – “ницим цинічим брехуном, який сц*ть своїм виборцям у вічі”.

“У тому уривочку йдеться (правка, яку пропонує депутат – ред.), що при забороні фільмів з рашистами слід керуватися законом про кінематографію. Але «щирий патріот» Саламаха не пояснює виборцям, що зараз Нацрада може покарати телеканал за показ фільмів з рашистами, керуючись законом про телебачення і радіомовлення. Натомість закон про кінематографію містить діру, яка дозволяє безкарно транслювати радянські фільми з рашистами. Тобто «найпатріотичніший патріот» Саламаха насправді хоче повернути на екрани фільми з україноненависниками меньшовими, табаковими та міхалковими, ще й патякає про свою «принципову позицію». (…) Весь текст поправки №14 Саламаха приховує. З тексту очевидно, що цей «патріот» хоче вивести телебачення, рекламу та передвиборчу агітацію на телебаченні з-під дії закону про мову та зірвати перехід 16 липня усіх фільмів на телебаченні на українську мову. Саме тому Саламаха не придумав нічого кращого, як просто тупо не публікувати текст всієї своєї поправки №14. “, – пишуть активісти.

Нагадаємо, мовний уповноважений заявив, що Нацрада некоректно обчислює кількість україномовного контенту в ефірах топових каналів.

Фото: facebook