У договорі оренди на майно Нижньої Лаври, укладеного з УПЦ МП у 2013 році, не вказано строки завершення оренди, що може вважатися юридичним порушенням.

Про це розповіла заступниця голови парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук повідомляє Укрінформ.

“У випадку з Верхньою Лаврою просто закінчився договір і його не продовжили… Щодо Нижньої Лаври – було ухвалено розпорядження Кабміну (у 2013 році – ред.), і в самому договорі оренди не вказано термін, коли він спливає. Навіть якщо оренда безстрокова – так і має бути вказано в документі, а там цього немає”, – сказала Кравчук.

Депутатка зазначила, що до перевірки долучать фахівців Міністерства юстиції, які проаналізують процесуальну частину: “Чи є певні невідповідності цього договору чинному законодавству, бо насправді будь-який договір має мати якісь терміни”.

Водночас Кравчук зазначила, що результати діяльності Міжвідомчої робочої групи, яка напрацьовує пропозиції, пов’язані з діяльністю церков, стануть відомі наприкінці січня.

Зокрема, за її словами, уряд наразі працює над проєктом закону, що дозволить у судовому порядку забороняти діяльність релігійних організацій, підпорядкованих країні – агресору.

“Є депутатські напрацювання, але ми чекаємо реєстрації законопроєкту від Кабміну, над яким працює Мін’юст і є Державна служба з етнополітики та свободи совісті. Цей текст на фінальній стадії. Він має ще пройти опрацювання з різними відомствами. Я сподіваюся, що в січні він з’явиться”, – сказала Кравчук.

Також від ДЕСС очікуються результати перевірки УПЦ МП на відповідність церковним канонам, включно з визначенням зв’язків із москвою та рпц. Також МКІП презентує висновки щодо наявності порушень пам’яткоохоронного законодавства, зокрема, “з питання реставраційних робіт – чи відбувалися вони з відповідними дозволами, з питань будівництва й знесення споруд”.

Міжвідомча робоча група з підготовки пропозицій та рекомендацій щодо організації виконання окремих завдань, пов’язаних з діяльністю релігійних організацій в Україні створена у грудні 2022 р. з метою перевірки, чи дотримується УПЦ МП умов користування майном на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

Як ми писали, відповідно до рішення РНБО було доручено уряду створити Міжвідомчу робочу групу, яка займається конфліктними питаннями Києво-Печерської Лаври.

Комісія перевірить наявність правових підстав та дотримання умов користування релігійними організаціями майном, яке перебуває на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

Нагадаємо, 5 січня Успенський собор та Трапезну церкву Києво-Печерської Лаври офіційно повернули у державне користування, намісник Лаври від УПЦ МП Павло (Лебідь) не з’явився на підписання акту повернення культових споруд. Пізніше у московській церкві заявили, що під час дії воєнного стану договори оренди храмів на території Лаври продовжуються автоматично до кінця війни.

Фото: Відкриті джерела