Міністерство хоче забрати пам'ятуи собі в управління.

Міністерство культури та інформполітики в особі очільника Олександра Ткаченка остаточно заблокувало передачу Гостиного двору з державної власності у комунальну власність Києва. Про це на своїй Facebook-сторінці громадський активіст, екс-нардеп Ігор Луценко.

За його словами, зусиллями групи активістів та ентузіастів вдалося нейтралізувати блокування передачі Гостиного двору з боку численних міністерств. Так, 21 вересня 2020 року на нараді в Кабміні представники Мінекономрозвитку і Фонду держмайна наголосили на відсутності фактичних підстав, які заважають передати будівлю Гостиного двору до комунальної власності.

«Так от, ми майже здолали Кабмін, але тут у гру включився Ткаченко, і активно почав гальмувати процес. Спочатку він запропонував КМДА підписати меморандум про те, що у переданий киянам Гостиний двір переїдуть музеї з Лаври. (Між іншим переїзду музеїв з Лаври активно добивається Російська православна церква, котра Лавру окупувала, але це окрема тема). КМДА погодилося розмістити там музеї, і Кличко підписав меморандум, за яким громада Києва отримує у власність будівлю. Але зненацька Ткаченко передумав, і надіслав листа, що вони, виявляється, тепер уже хочуть забрати Гостиний двір собі в управління», – пише Ігор Луценко.

Kyiv Media

Він нагадав, що рік тому заступниця міністра культури заявляла, що у Мінкульту немає планів забирати собі Гостинний двір. Також активіст зазначає, що у Мінкульту немає грошей на відновлення будівлі, яка роками чекає реконструкції.

Нагадаємо, що Київ уже кілька років наполягає на передачі Гостиного двору до комунальної власності. Київський міський голова Віталій Кличко неодноразово наголошував на готовності міста прийняти будівлю у власність міської громади, щоб після реставрації облаштувати там заклади культури, публічні та музейні простори. Також Київрада неодноразово зверталася до Кабміну із проханням передати на баланс столичної громади цю будівлю із зобов’язанням зберегти за нею функцію культурного закладу, без приватизації.

Гостиний двір стоїть без даху, вікон і штукатурки ще з зими 2013 року і продовжує руйнуватися. У 2014-2016 суди скасували дозвіл на виконання будівельних робіт, після чого роботи припинилися. У 2018 році суд розірвав договір оренди і зобов’язав «Укрреставрацію» повернути будівлю – пам’ятку архітектури «Гостиний двір» Регіональному відділенню ФДМУ по місту Києву. У січні 2019 року Київське відділення Фонду державного майна зареєструвало за собою право власності на Гостиний двір на Контрактовій площі у столиці. У лютому 2019 року Генпрокуратура відкрила нове кримінальне провадження: хотіла накласти арешт на пам’ятку, проте 5 листопада 2019 року Київський апеляційний суд постановив закрити справу щодо накладання арешту.

Головним акціонером ПАТ «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація» є кіпрська фірма «Афідреко Холдингс Лімітед» (Afidreko Holdings Limited). Директором «Укрреставрації» зараз є Іван Клочко, а раніше був Дмитро Ярич – колишній бізнес-партнер Марини Пелих, дружини екс-голови Державного управління справами Андрія Кравця при Януковичі.

Ярич разом з Пелих були співзасновниками ТОВ «Київ-Арт». Окрім цього раніше Ярич працював юристом у столичному кінотеатрі «Зоряний» (тут знаходився штаб Партії регіонів), де Пелих була директором.

Фото: Фейсбук