Починаючи з 16 січня всі сфера обслуговування в Україні повинна перейти на державну мову.

У Києві, як і по всій Україні, з 16 січня 2021 року починає діяти закон про обов’язкове спілкування з клієнтами українською мовою у сфері обслуговування. Мовний омбудсмен Тарас Кремінь опублікував на своїй Facebook-сторінці алгоритм дій у випадку, якщо цей закон порушується.

Так, у випадку, якщо клієнта відмовляються обслуговувати українською мовою, можна діяти наступним чином:

  • Спробувати владнати ситуацію на місці та попросити працівника обслуговувати вас державною мовою.
  • У разі відмови працівника, звернутись до керівництва закладу або на “гарячу лінію” установи: торговельної мережі, АЗС, аптеки тощо.
  • У разі відмови або не забезпечення надання інформації (послуг) державною мовою необхідно зафіксувати факт відмови (за допомогою аудіо-, відео, письмового підтвердження очевидців тощо) та дані суб’єкта господарювання (назву, місцезнаходження, контакти суб’єкта).
  • Подати скаргу до Уповноваженого на поштову адресу 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12, електронну скриньку skarha@mova-ombudsman.gov.ua або заповнити відповідну форму на сайті Уповноваженого https://mova-ombudsman.gov.ua/.

Kyiv Media

У скарзі обов’язково має бути зазначено: прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання особи, викладено суть скарги, який саме суб’єкт/працівник суб’єкта, коли, за якою адресою, яким чином порушив право скаржника. Рекомендуємо також додати докази на підтвердження.

Письмову скаргу потрібно підписати та вказати дату. А в електронній скарзі необхідно вказати електронну скриньку, на яку надішлють відповідь. Можна вказати дані про інші способи зв’язку із заявником. Підпису в електронному зверненні не потрібен.

Скарги можна подавати протягом шести місяців з моменту порушення права на обслуговування державною мовою.

Зазначимо, що у законі «Про забезпечення функціонування української мови як державної» є виняток – можна не спілкуватися українською якщо клієнт сам попросить обслуговувати іншою мовою.

Нагадаємо, у Viber і Telegram з’явився чат-бот «СтопСуржик».

Фото: Фейсбук