На нинішній сесії Київрада розгляне питання про передачу під забудову землі, що під цими будівлями.

Деталі про цінні з історичної та архітектурної точки зору будівлі розповіли у спільноті “Мапа Реновації“.

Спільнота зазанчає, що на порядок денний сесії Київської міської ради 24 червня винесено питання щодо передання під забудову землі, на якій розташовані цінні будівлі:

  •  експериментальний критий ринок «Залізничний», вулиця Кудряшова, 1;
  •  житловий флігель Івана Бонадурера, вулиця Грушевського, 4Б

Так, за адресою Кудряшова,1 розташований Експериментальний критий ринок «Залізничний», який є частиною модерністської забудови Солом’янки.

Це також також рідкісний приклад застосування вантової конструктивної схеми даху. Споруджений у 1973 році за проєктом видатної архітекторки Алли Аніщенко (одна із небагатьох архітекторок епохи київського модернізму, – ред.). Має значну архітектурно-художню виразність“, – зазначають у “Мапі Реновації”.

Сьогодні, 24 червня, на сесію Київради буде винесено проект рішення № 08/231-1434/ПР, яким пропонується передати землі під ринком площею 0,7257 га в оренду на 10 років ТОВ “Залізничний ринок” для “експлуатації та обслуговування нежилого будинку – критого ринку” та “для будівництва і обслуговування будівель торгівлі“.

Земельна ділянка у проекті рішення Київради оцінена у понад 47 мільйонів 478 тисяч гривень. Також порахували – щорічний розмір плати за оренду ділянки становитиме понад 2,373 мільйона гривень, які будуть йти у бюджет Києва.

Такий проект рішення не влаштовує Валентину Шпару – доньку архітекторки Анни Аніщенко. Валентина Ігорівна написала листа до депутатів Київради, в якому зазначила, що даний проект рішення несе пряму загрозу збереженню частини міської культурної спадщини. Тож донька архітекторки вимагає зняти це питання з розгляду для доопрацювання.

Як зазначає “Мапа Реновації”, окрім доньки архітекторки, за збереження критого ринку виступають: Національна Спілка Архітекторів України – НСАУ (офіційна заява ТУТ), спілка архітекторів Польщі – її представники також звертались до КМР, жителі Солом’янського району (раніше було зібрано близько 170 підписів за збереження критого ринку), ГО “Мапа Реновації”, спільноти Ukrainian Modernism та Savekyivmodernism.

Щодо будівлі по вулиці Грушевського 4Б, то за цією адресою розташувався дореволюційний житловий флігель Івана Бонадурера.

 

Він цінний як приклад ранньої забудови вулиці Грушевського поблизу Хрещатика, оскільки подібна архітектура в Києві майже не збереглася. Також є останньою будівлею в садибі відомих київських підприємців Бонадурерів. У проектуванні будинку брали участь видатні київські архітектори: В. Ніколаєв, О. Шварценберг, С. Рикачов.

На сесії Київради 24 червня підготовлений проект рішення № 08/231-1265/ПР, який передбачає передачу землі під будинком товариству з обмеженою відповідальність “Грааль” для будівництва нового багатоповерхового офісно-готельного центру на місці пам’ятки архітектури, яка, за даними “Мапи Реновації”, була вилучена з Держеєстру за формальних причин.

До того ж, у травні цього року земельна комісія Київради дозволила знести особняк.

Спільнота вказує, що у цьому рішенні наявні порушення:

  • не всі квартири будинку належать ТОВ “Грааль”, тому передання земельної ділянки під будівництво ризиковане знищенням чужого майна;
  • відсутнє погодження Мінкульту;
  • відсутній ДПТ (детальний план території).

Національна Спілка Архітекторів України також написала звернення до депутатів КМР і з приводу цього проекту рішення.

Раніше ми писали, що на Грушевського начебто хочуть відновити будівництво 160-метрового хмарочосу за готелем «Дніпро». Для цього планують знести 140-річну будівлю за готелем. У травні Київрада погодила передачу забудовнику землі під цим будинком.

Фото: Фейсбук, вікіпедія