Наступна сесія, на якій можуть розлянути це питання, запланована на 8 липня. Територію довкола озера на Дарниці можуть забудувати.

Про зняття питання із порядку денного стало відомо із таблиці поіменного голосування на вчорашній сесії Київради. За відкладення розгляду питання 24 червня проголосував 71 депутат.

Ще на початку червня у Київській міськадміністрації анонсували винесення питання про оголошення ландшафтним заказником місцевого значення «Озеро Вирлиця» на найближчу сесію. Створення заказника унеможливило би на цій території будівництво, яке веде компанія ТОВ «Мрія-Інвест» – вона нібито хоче збудувати тут торгово-офісний центр.

Однак перед сесією представник орендаря ділянки в районі о. Вирлиця ТОВ «Мрія-Інвест» презентував міському голові Віталію Кличку проект благоустрою прилеглої території озера. Тож мер особисто звернувся до депутатів з проханням спершу подивитися проект, винести його на громадські слухання, а вже тоді голосувати.

«Хочу ще раз нагадати, що в оренду ці земельні ділянки були передані ще в 2007 році. Я був категорично проти, щоб там щось будувалося. До речі, я виріс на вулиці Декабристів і цю територію дуже добре знаю. Вона зараз знаходиться в занедбаному стані, і я критично і чітко підтримую, щоб ніякої забудови там не було. Але, так сталося, що на мене після того, коли вже було підготовлено звернення, вийшов власник, генеральний менеджер цього проекту, і каже: будь ласка, ми хочемо презентувати. Я почув презентацію і був, можна сказати, позитивно вражений від того проекту, який презентували щодо зони відпочинку, збереження зелених, рекреаційних зон, і надання цій території дійсно нового життя», – сказав мер.

Він зазначив, що надасть номер телефону забудовника головам фракцій, аби депутати також подивилися проект. Мер також заявив про громадські слухання з жителями Харківського масиву.

«Я пропоную – я ні в якому разі не хочу лобіювати, і ніколи не буду лобіювати – у мене прохання: зараз на погоджувальній раді дав телефон цієї жінки, яка презентує цей проект. Якщо громада – відбудуться громадські слухання – підтримає цей проект, який, на мою думку, може бути реалізований, якщо депутати Київради ознайомляться і скажуть, що це покращує територію і ні в якому разі не руйнує її, то в цьому випадку, переконаний, що ми повинні прийняти об’єктивне рішення», – заявив Віталій Кличко.

Після цього у засідання Київради було оголошено перерву для проведення погоджувальної ради з головами фракцій. Депутати вирішили, що розглянуть питання 8 липня. До цього часу на березі озера Вирлиця не повинно відбуватися жодних робіт.

ТОВ «Мрія-Інвест» у 2005 році отримала в оренду ділянку площею 6,17 га на проспекті Миколи Бажана та вулиці Ревуцького – в районі озера Вирлиця. Поруч «Мрія-Інвест» орендує ще одну ділянку площею 19,72 га. Попередньо ці ділянки були вилучені з категорії зелених насаджень, – повідомили у виданні «Наші Гроші».

Забудовник передавав в декларацію про початок будівельних робіт датовану 2012-м роком, проте у КМДА не реєстрували і не видавали документів, які давали б право на виконання підготовчих будівельних робіт. Але забудовник почав активно діяти у березні цього року – не отримавши оцінки впливу на довкілля, засипав частину мілководдя піском. Територію забудови обнесли парканом. Проте мешканці Харківського масиву вийшли з мітингом проти забудови озера Вирлиця великим торговим центром. Люди намагалися повалити будівельний паркан, сталися сутички.

Ще перед цим, наприкінці квітня 2021 року, Олексій Гриценко, радник київського міського голови з питань екології на громадських засадах, заявляв, що «забудовник має бути покараний ДАБІ, іншими органами, за те, що він порушив норми».  Він же зазначав, що ТОВ «Мрія Інвест» пов’язане з депутатами Віталієм Хомутинником та Ігорем Палицею.

Що можуть збудувати на березі озера Вирлиця?

Видання big kyiv показало кілька фото з візуалізації проекту забудови біля озера та облаштування зони відпочинку на березі.

Наразі територія біля озера занедбана: немає обладнаних підходів до води, а купатися в озері заборонено через працюючий поруч сміттєспалювальний завод «Енергія».

Причиною протестів місцевих мешканців було, зокрема те, що ця територія є 16-річним довгобудом для Києва. А також те, що в заплавах і болотистій місцевосці на березі озера є єдиними острівцями природної екосистеми та оселищем птахів, серед яких більшість охороняються Червоною книгою.

Проте інвестор запевнив, що не збирається знищувати екологічні принади озера і готовий коригувати свій проект. Коли відбудуться громадські слухання – наразі невідомо. Проте інвестор сподівається, що проект сприймуть позитивно і договір оренди на ці ділянки буде продовжено.

Якщо відати територію на облаштування з боку міста, то бюджету Києва подібний проект може обійтися в сотні мільйонів гривень.

Засновником ТОВ «Мрія-Інвест» є кіпрська компанія «Барвен Холдинг Лімітед». Донедавна співзасновником фірми було ТОВ «XXI століття», власником якого раніше була кіпрська компанія XXI Century Investments Public Limited. До 2011 року «ХХІ Сенчері Інвестментс Паблік Лімітед», одного з провідних девелоперів в Україні, контролював екс-депутат Київради, екс-заступник міністра регіонального розвитку Лев Парцхаладзе. З 2012 року контроль над компанією оформили бізнесмени Олександр Ярославський і Олег Салмін.

На початку 2015 року Ярославський повідомив журналістам, що продав свою частку у XXI Century Investments. За даними «Економічної правди», у липні 2014 року про покупку частки в «XXI Століття» повідомив глава і засновник інвестиційної компанії «Конкорд Капітал» Ігор Мазепа. Між тим, «Новое время» повідомляє, що партнером Салміна став нардеп Ігор Палиця, соратник олігарха Ігоря Коломойського. Салмін розповів «Новому времени», що довго шукав фінансування проекту на о. Вирлиця, і врешті у 2019 році продав свою долю. За даними видання, покупцем проекту по будівництву ТРЦ Вирлиця став екс-нардеп від Партії регіонів Віталій Хомутиннік через свій інвестиційний фонд «Каскад-Інвест». У 2018-2020 рр керівником «Мрія-Інвест» був Юрій Іонанов, шкільний друг мера Віталія Кличка, а також колишній керівник благодійної організації Klitschko Foundation (Фонд Кличка). Нинішнім керівником «Мрія-Інвест» є Наталя Науменко.

Фото: Фейсбук