Останнім часом кияни систематично скаржаться на великі скупчення наркозалежних осіб, які за спеціальними рецептами ф-3 купують нарковмісні ліки, зокрема метадон.

Депутати Київської міської ради планують звернутися до Ради національної безпеки і оборони України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо посилення державного контролю у сфері обігу наркотичних лікарських засобів.

Такий проєкт звернення підтримали, 24 листопада, на засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики.

Про це повідомив депутат Київсько міської ради Дмитро Білоцерковець.

«Останнім часом кияни систематично скаржаться на великі скупчення наркозалежних осіб, які за спеціальними рецептами ф-3 купують нарковмісні ліки, зокрема метадон. Після купівлі зазначених ліків, деякі з них вживають їх безпосередньо на місці, деякі перепродують поштучно таблетки третім особам неподалік аптеки, а також пропонують безкоштовно спробувати малолітнім та неповнолітнім дітям, таким чином заохочуючи останніх до вживання наркотиків», – повідомив Дмитро Білоцерковець.

Депутатка Київської міської ради, авторка проєкту Олеся Зубрицька розповіла, що є достатньо підстав вважати, що певні недобросовісні лікарі виписують рецепти ф-3 на отримання метадону за грошову винагороду у формі оплати за прийом лікаря, без встановлення відповідного діагнозу, оцінки та контролю стану пацієнта, ефективності лікування, за відсутності відповідних медичних показань.

«У зв’язку з відсутністю механізму, який дає реальну можливість лікарю переконатись, що пацієнт не отримує аналогічне лікування в іншому закладі охорони здоров’я, одна і та ж особа має можливість «лікуватись» одночасно у декількох лікарів – наркологів та психіатрів і одночасно отримувати у них рецепти ф-3 на отримання метадону. У результаті такої діяльності завдається значна шкода здоров’ю хворих, а також виникає надлишок наркотичних та психотропних речовин, які вони незаконно продають. Це призводить до поширення наркоманії в Києві та в Україні в цілому, підвищення рівня незаконного обігу наркотичних засобів та несе пряму загрозу здоров’ю української нації», – наголосила Олеся Зубрицька.

Олеся Зубрицька додала, що Київська міька рада у своєму зверненні вимагає від Ради національної безпеки і оборони України, Парламенту та Уряду терміново вжити заходи щодо посилення державного контролю у сфері обігу наркотичних лікарських засобів, зокрема:

  • затвердити Стратегію державної політики щодо обігу наркотиків до 2030 року та відповідний план її реалізації;
  • затвердити обсяг квот на 2022 рік щодо наркотичних засобів та психотропних речовин з урахуванням потреб держави;
  • забезпечити впровадження з 1 квітня 2022 року електронного рецепта лікаря для придбання в аптечних закладах нарковмісних лікарських засобів;
  • напрацювання та запровадження МОЗ ефективного механізму, який дасть можливість лікарям реалізувати обов’язок щодо необхідності перед включенням особи до лікування із використанням метадону;
  • переконатись, що пацієнт не отримує зазначене лікування в іншому закладі охорони здоров’я, проведення перевірки МОЗ та Держлікслужбою закладів охорони здоров’я та фізичних осіб-підприємців, які мають відповідні ліцензії на провадження у місті Києві господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю наркологія та/або обігу наркотичних засобів на предмет дотримання ними ліцензійних умов, галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я та правил виписування рецептів на підконтрольні лікарські засоби;
  • підготовки змін до законодавства щодо врегулювання питання наявності в усіх аптечних закладах базового асортименту підконтрольних лікарських засобів, що забезпечить доступність населення до лікарських засобів у широкій мережі роздрібних медичних закладів, а також зніме навантаження з 2% аптечних закладів, які отримали в Україні відповідну ліцензію, тощо.

Нагадаємо, у Києві запрацював чат-бот в Телеграм для виявлення збуту наркотиків.

Фото: facebook