Дігери - це люди, які подорожують штучними підземеллями.

Про це розповіли в програмі «Київ.NewsRoom» телеканалу «Київ».

Українську столицю знають як галасливий мегаполіс, із шаленим ритмом життя. Але є й інший бік, де подих завмирає, а життя наче зупиняється. Це підземелля, містичні мости, сталінське метро, приховані водогони. Про них знають лише деякі люди, які називають себе «дігерами». Тепер про дивовижний підземний світ Києва знають і журналісти телеканалу «Київ».

Володіння таємничого й непізнаного відкриваються тим, хто наважиться на подорож підземними лабіринтами. Незвичне заняття – частина життя тих, хто називає себе дігерами. Це люди, які подорожують штучними підземеллями.

Знімальна група побувала в стратегічному водопроводі по вулиці Вишгородська. 

Столичний дігер Віталій, що називає себе Супер Сус, розповів, що в цьому місці проходить урядова траса на Межигір’я. Туди не допускали нікого, щоб її не розкопували. Тут постійно їздять кортеджі, тому зробили, як метро – закритим способом побудували тунель і проклали водопровід. Але через те, що грошей на ремонт немає, водопровід у занедбаному стані.

Супер Сус мандрує підземеллями з дитинства. Дігерство стало для нього не тільки хобі, а й стилем життя. Ліхтарик у нього завжди з собою, на ногах – гумові чоботи, а в рюкзаку – змінний одяг. Хлопець знімає відео з підземель для свого YouTube-каналу. А псевдонім обрав собі відповідний, на честь російського героя Сусаніна, який навмисно завів ворога в непрохідні болота.

Дігери — це невелика і навіть частково закрита група людей, які шаленіють від своєї справи. Спускаючись у підземелля, вони стають, наче не від світу цього. Бажання створити власний Всесвіт із холодного темного підземелля стимулює фантазію уявити себе героєм вигаданої історії, переодягатися в костюми, влаштовувати вечірки та співати пісні. Але в будь-якому разі цьому передує серйозна підготовка – обирають маловідомі комунікації, продумують маршрути та малюють карти.

Водночас дігери ще ті байкарі. Розповідають легенди про закинуті підземні тунелі. Як відомо, метро проектували не тільки як транспорт, а і як об’єкт цивільної оборони. А на старих перших станціях досі є монументальні конструкції – масивні металеві двері, які мали зачинятися, й тоді станція ставала укриттям. Дігери переказують легенди про потаємну гілку метро, яка веде до урядових об’єктів на Печерську. А от інші – такі чутки спростовують. Мовляв, ніхто цієї гілки не знаходив, а всі законсервовані тунелі споруджували лише для перегону поїздів.

Найцікавішими для дігерів є бункери та бомбосховища. Таких об’єктів під столицею більше двох тисяч. Один із найбільших та найзагадковіших – під колишньою взуттєвою фабрикою на Петрівці. Для справжніх дослідників підземель там купа всього цікавого – від дизель-генераторів, які мали б невизначений термін забезпечувати підземку світлом, до десятків ящиків спорядження: протигазів, костюмів, аптечок та архівних документів.

Але найбільший азарт у дігерів розгорається, коли вони чують про скарби. До таких досліджень готуються найрительніше. Перш за все – це спорядження, необхідні металошукачі. Про місце захованого скарбу дізнаються найчастіше з вуст старожилів.

Супер Сус розповідає, що йому нерідко вдавалося знаходити цінні монети та артефакти.

Але, у будь-якому разі, дігери категорично відмовляють новачків подорожувати підземеллями самостійно.

Наступного дня після подорожі знімальної групи підземеллям, біля люка стояла машина Аварійної служби. Прорвало водогін з окропом. Тож подібні подорожі є справді небезпечними.

Фото: скріншот із відео