Одним із найбільш вірогідніших варіантів захоронення небезпечних відходів є 10-кілометрова зону відчуження біля Чорнобильської АЕС.

Про це йшлося на нинішньому брифінгу представників Київської міської державної адміністрації.

Столична влада підготувала пропозиції для вирішення проблеми утилізації небезпечних відходів на заводі «Радикал» у рамках відповідної державної програми. На сьогодні єдине в Україні спеціалізоване підприємство, яке переробляє ртутьвмісні відходи, опинилось у зоні АТО, на окупованій території окремих районів Донецької області. Тож одним із найбільш вірогідніших варіантів захоронення небезпечних відходів розглядається 10-кілометрова зону безумовного відчуження навколо Чорнобильської АЕС.

Державне підприємство «Радикал» розпочало роботу понад 60 років тому. У 1994 році підприємство було приватизоване. У липні 1996 року його зупинили. А небезпечні відходи залишилися.

«Зупинка виробництва відбулась із грубим порушенням вимог природоохоронного законодавства: регламентні роботи проведені не були і залишки хімічних речовин не вивезли. На сьогодні обсяг ртутьвмісних відходів, які мають бути вилучені та вивезені з території ВАТ «Радикал», становить близько 200 тис. тонн. Випари ртуті дуже отруйні і здатні завдати серйозної шкоди здоров’ю людей», – сказав директор Департаменту муніципальної безпеки КМДА Роман Ткачук.

Ще у 2012-2015 роках столична влада розробила техніко-економічне обґрунтування демеркуризації промислового майданчика ВАТ «Радикал». За межі України було вивезено та знешкоджено 4,4 тонни небезпечних відходів хлорвмісних пестицидів. Також було вивезено на утилізацію 292,84 тонни хлорорганічних та неідентифікованих сполук.

«Усвідомлюючи масштаби та рівень загрози від перебування такої кількості радіоактивних відходів на території Києва, міська влада передбачила в бюджеті міста кошти на заходи щодо очищення заводу, зокрема, на екологічно безпечне збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення хлорорганічних та неідентифікованих сполук, а також на заходи з демеркуризації промислового майданчику ВАТ «Радикал», – повідомляють в КМДА.

Завадило фінансувати заходи на території заводу рішення Антимонопольний комітету у 2020 році. Комітет заборонив Управлінню екології та природних ресурсів КМДА виділяти гроші на завод, бо це державне підприємство.

«Попри те, що завод ніколи не мав статусу комунального підприємства, місто не може ігнорувати кричущу ситуацію, яка загрожує здоров’ю киян. Поблизу знаходяться торговельні центри й офіси, тобто це все місця, де постійно перебувають люди. Хоча вже у 2000-х роках ліквідатор підприємства продав приміщення заводу під офіси й торгові точки, санація території так і не була проведена. Ми залучили міжнародних фахівців до вирішення цієї проблеми. Київські фахівці відвідали Велику Британію – як одну з країн, де працюють підприємства, що мають практичний досвід утилізації такого виду відходів у промислових обсягах», – повідомив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Зазначив, що британські фахівці також були запрошені у столицю для огляду території заводу. У 2019 році відбулися робочі наради представників Управління екології та природних ресурсів КМДА з фахівцями Environmental Resources Management (ERM) – Управління ресурсами навколишнього середовища у  Лондоні та компанії із виробництва засобів транспортування та пакування небезпечних відходів

Тоді фахівці зарубіжних організацій опрацювали найбільш доцільний механізм пакування та вивезення небезпечних відходів, враховуючи інфраструктурні можливості Києва й області, а також методики та технології очищення.

«Міська влада звернулася до Кабміну задля спільного вирішення утилізації ртуті, і ми отримали відповідь, яка дозволяє нам рухатися далі. На нинішньому етапі є доручення прем’єр-міністра України щодо створення державної програми переробки небезпечних відходів у зоні відчуження та безумовного відселення людей. Йдеться не просто про вивезення та складування, а про забезпечення належної переробки всіх залишків відходів 4-го класу, тобто цивілізований підхід без шкоди для Чорнобильської зони відчуження», – наголосив Петро Пантелеєв.

Додав, що Київ уже має напрацьоване технічне рішення, яке базується на міжнародному фактичному досвіді, і готовий до активної роботи.

Фото: Фейсбук, КМДА