Кияни масово скаржаться на порушення мовного закону. Уповноважений звернувся до керівництва Києва і області з проханням затвердити міську і обласну програми розвитку державної мови.

Про це розказав  Уповноважений із захисту державної Тарас Кремінь в ефірі “Українського радіо”.

“Для мене Київ – це еталон. І в питаннях мовної політики, дотримання мовного законодавства він має бути серед лідерів. Тому я хочу подякувати свідомим громадянам, мешканцям Києва, які надсилають на нашу адресу звернення та скарги”, – сказав він.

За його словами, протягом 2021 року на його адресу надійшло 3574 звернення про порушення мовного Закону. І фактично кожне четверте-п’яте звернення від киян.

Мешканці столиці скаржилися на відсутність українськомовних версій інтернет-магазинів, на обслуговування недержавною мовою, фіксували порушення у сферах освіти, зовнішньої реклами. Залишається також питання недотримання окремими депутатами місцевих рад, і Київради в тому числі, мовного Закону.

“Я публічно звертаюсь до керівництва Києва і Київської області, негайно втрутитися в цю ситуацію, затвердити міську і обласну програми розвитку української мови, як це зроблено в інших областях (для прикладу, на Харківщині та Кіровоградщині)”, – заявив Крмінь.

Мовний омбудсмен пропонує запровадити мережу безкоштовних курсів з вивчення української мови, забезпечити необхідними умовами іспитові майданчики і центри проведення іспитів на рівень володіння державною мовою для потенційних державних службовців. І  здійснювати постійний та позаплановий контроль тих сфер, які є проблемними.

Протягом 2021 року в Києві найбільше порушень було зафіксовано у сферах обслуговування і зовнішньої реклами. 

“Органи місцевої влади мають подбати про те, щоб кияни були забезпечені своїм конституційним правом на отримання інформації та послуг державною мовою”, – наголосив Тарас Кремінь.

Як ми писали, у Київському національному університет імені Тараса Шевченка дослухались до скарг студентів і запроваджують мовний моніторинг освітнього процесу. Таке рішення Університет ухвалив після перевірки декотрих скарг від студентів до Уповноваженого із захисту державної мови про порушення мовного законодавства окремими викладачами.

Фото: unsplash