Податки мають сплачувати власники, у яких квартира - понад 60 кв. м, а будинок - понад 120 кв. м.

Про це повідомили в програмі «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ».

До 1 липня 2021 року жителям столиці мають надійти квитанції з податком на нерухомість. Отримають їх зокрема ті власники, у яких квартира – понад 60 кв. м, а будинок – понад 120 кв. м.

Важливо, що сплатити податок потрібно одразу, адже якщо затримали платіж на місяць – доведеться ще й сплатити штраф. А це – 10% від суми податку. Затримка в понад 30 днів виллється у 20% штрафу від суми податку.

Якщо ж торік людям доводилося платити 62,5 гривень за кожен «зайвий» квадратний метр, то цьогоріч через підвищення мінімальної зарплати податок на нерухомість зріс до 70,8 гривень.

Ольга Смаглюк-Василевська, народна депутатка України, розповіла деталі щодо цього податку.

«Ці зміни в Податковому кодексі зачеплять чимало “верств” населення, зокрема й бізнесу. А щодо податку на нерухомість – я ще не вирішила, чи голосуватиму за цю зміну, адже тут є чимало питань, про які можна посперечатися. Податок цей має збиратися за кожен наступний квадратний метр після 60. Наприклад, якщо маємо квариту 65 кв. м, то платитимемо за 5 “зайвих”. Те саме стосується й будинків. Так, звичайно, держбюджет потрібно наповнювати. Але не знаю, чи варто робити це з кишень власників нерухомості (особливо з пенсіонерів, які, можливо, живуть самі, але на великій площі)», – пояснила Ольга Смаглюк-Василевська.

Також депутатка наголосила, що плата податку буде стягуватися незалежно від того, скільки людей прописано в будинку. Якщо, наприклад, у квартирі 65 кв. м прописані двоє – вони мають або за домовленість разом сплачувати податок на «зайві» 5 кв. м, або сплачує хтось один.

Цікаво, що квитанції розсилатимуть районні податкові.

«Наскільки ми можемо розуміти, що буде якийсь перехідний період, щоб і податкова, і люди могли звикнути до цих правил», – зазначила пані Ольга.

Окрім цього, депутатка пояснила, що фіксувати розмір цього податку на роки – недоцільно, адже ціни постійно змінюються. Тому цей податок обчислюватимуть з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати.

Водночас Юрій Піта, голова Асоціації фахівців із нерухомості, вважає, що цей податок необхідно вводити та сплачувати, адже це – нормальна практика у світі.

«Загалом я вважаю, що в законопроекті все більш-менш зрозуміло прописано. Єдиний момент – те, що нерухомість може бути за вартістю різна, а податок – єдиний для всіх. Тобто неважливо, чи нерухомість вартістю в мільйон доларів, чи, наприклад 100 тисяч доларів – податок сплачуватимуть залежно від метражу. Тут є певна соціальна несправедливість. Усе решта в законопроекті – більш-менш працює», – зазначив пан Юрій.

Голова Асоціації фахівців із нерухомості також наголосив, що розмір податку (відсоткова ставка) встановлюватиметься місцевими радами для кожного регіону окремо. Наразі максимальна відсоткова ставка за житлову нерухомість – 1,5%. Відтак, місцеві органи влади можуть встановити податок до 1,5%.

«Схем для того, щоб обійти цей податок – не так і багато. Напевно, єдина – оформлювати великі об’єкти нерухомості на декілька власників. Може бути таке, що нерухомість розділятиметься між власниками, відтак – і податок теж. Наприклад, якщо 100 кв. м у рівних частках мають двоє людей (по 50 кв. м на людину), то вони сплачувати податок не будуть. Тільки так – іншого я не знаю. Ще є варіант із будинками, коли люди вже в ньому живуть, але не ввели його в експлуатацію. Коли ти вже по факту власник, а юридично – ні. А податкова бере інформацію тільки з реєстру прав власності», – зазначив пан Юрій.

Фото: фейсбук