Київські педагоги, які отримали нагороду Global Teacher Prize Ukraine-2021, розказали, як зацікавити дітей до навчання онлайн.

Столичні педагоги, які увійшли до рейтингу найкращих вчителів України за версією Global Teacher Prize Ukraine-2021, розповіли як оптимізували свої методи навчання під час дистанційки.

Валентина Гатальська, вчителька англійської мови, вважає, що нав’язування рекомендацій та освітніх методик можуть у конкретному випадку не підходити та заважати працювати.

«Молоді вчителі мають зрозуміти, в чому їхня суперсила, і створити свою методику. Щоб плідно працювати, вчитель має бути незалежним у використанні методів навчання. Адже тільки він розуміє, що найкраще підходить для ефективної роботи в конкретному класі», – сказала Валентина Гатальська.

Розповіла, що у 1992 році в Києві відкрилася одна з перших гімназій – «Троєщина». У вчителів, які прийшли на роботу сюди, не було ні підручників, ні приладдя. Тож вчителька англійської сама створила весь роздатковий матеріал. А коли його стало забагато – вона з колегою створила посібники, які навіть були видані та отримали гриф «Рекомендовано МОНУ».

Пізніше був розроблений інструмент, за допомогою якого можна створювати свої мультимедійні уроки. Так з’явилась  система ЕЛАНТЕС із бібліотекою навчальних модулів для учнів з 5-го по 11-й клас. Навчальна технологія ЕЛАНТЕС базується на поєднанні традиційних і сучасних методів навчання із систематичним використанням мультимедійних комп’ютеризованих модулів на уроках та в позаурочний час.

ЕЛАНТЕС складається з електронної платформи, медіатеки мультимедійних навчальних курсів, методики викладання з використанням цих курсів, рейтингової системи оцінювання і технології створення мультимедійних навчальних курсів. Технологія дає можливість максимально індивідуалізувати навчання кожного учня в групі й водночас управляти навчальним процесом у класі згідно з програмами і форматами шкільного навчання.

«Учні працюють у своєму темпі за комп’ютерами: рівень складності завдань та інтерактивність вправ сприяють навчанню. Після завершення учнівська робота автоматично перевіряється і оцінюється. Це дає можливість відразу виявити та пояснити учням їхні помилки. Якщо учень пропустив урок, то має можливість надолужити матеріал без затримки решти групи. Така система навчання допомагає вирівнювати знання і навички учнів», – підкреслила Валентина Гатальська.

Гліб Репіч, учитель хімії, зазначає, що почувається аьсолютно незалежним, працюючи в приватній школі, тому що тут немає купи папірців. Усе в електронному форматі. Тому у вчителя залишається більше часу, щоб спілкуватися з учнями і створювати уроки. Вчитель вважає, що дистанційне навчання також дає можливоість педагогам бути більш незалежними.

«На жаль, у традиційній формі викладання якість освіти залежить від викладацького складу, який працює в певній школі. Якщо дитина мешкає у великому місті, у неї в більшості випадків є варіант, яку школу обрати. Але якщо дитина із села, далеко від великих міст — вона змушена ходити лише в ту школу, що є поруч. Саме тому я в команді з іншими вчителями нашої школи вирішив реалізувати амбітний проєкт: ми створюємо профільні курси природничих дисциплін у дистанційному форматі. Таким чином дитина, незалежно від місця її проживання, може отримати якісні знання з профільного предмета. І цей дистанційний курс — це не просто уроки: це і тести для самоперевірки, контрольні, консультації вчителя — все, що потрібно їй для повноцінного навчання», – каже Гліб Репіч.

Також у дистанційній школі передбачені онлайн-консультації, що теж дає вчителю можливість вийти за рамки програми.

«Я не лише вчитель, а й вчений, який понад 10 років працював у галузі хімії і біології. Тож я показую дітям, у яких формах реальна хімія зустрічається в нашому житті. Розповідаю про сучасні технології, як-от батарейки в наших смартфонах. Коли переходжу до сучасних зразків, це значно спрощує контакт між учителем і учнями — вони розуміють, для чого це вчити», – зазначає вчитель хімії.

Поділився, що він також нещодавно почав знімати відео про хімію в Tik-Tok. Це сталося після того, як для дистанційного навчання уроки знімали для телебачення. Діти сказали, що не дивляться телевізор, а от в Tik-Tok вони сидять постійно.

«Я роблю відео про хімію тривалістю ціла хвилина. І це спрацювало! Я дуже швидко набрав 150 тисяч підписників. При тому відео я роблю українською. Учні прагнуть бути схожими на зірок соцмереж, відомих тіктокерів. А коли на тіктокера схожий їхній учитель, це одразу викликає інтерес. Саме особистий приклад вчителя, його харизма, успішність і енергія дає мотивацію учням. Школярі це відчувають і намагаються копіювати того, хто в їхніх очах успішний», – резюмував Гліб Репіч.

Нагадаємо, нещодавно київські вчителі, які увійшли у ТОП-10 кращих педагогів, поділилися, чим незадоволені в своїй повсякденній роботі.

Фото: unsplash