На новому гербі вже немає Архистратига Михаїла, а залишилися козак та лев і калина.

Нове зображення герба, який пропонує Верховній Раді затвердити президент Володимир Зеленський, з’явилося у додатку до закопроекту “Про великий Державний Герб України”, внесеного 28 червня.

Як зазначає “Радіо Свобода“, це зображення – один із низки варіантів розробки колективу під керівництвом Олександра Івахненка ще середини 1990-х років. Інший варіант цього ж зображення пропонувався до затвердження законопроєктом 2001 року, але його різко розкритикували фахівці-геральдисти, і врешті, й після деяких внесених змін, до розгляду документа не дійшло.

У 2007–2008 роках був проведений третій конкурс (після конкурсів 1991-го і 1996-го, які не виявили реальних переможців), за результатами якого 2009 року було затверджене як проект знову майже те саме зображення, з незначними змінами. Але і цей проект отримав чимало критичних зауважень.

У 2020 році був оголошений новий конкурс на кращий ескіз великого Державного Герба України. У листопаді торік фахове журі у Києві обрало серед 112 варіантів переможця, автором якого став Олексій Кохан.

На цьому ескізі було зображено лева справа, Архистратига Михаїла зліва та козака вгорі. Не забув автор зобразити ще й калину. Законопроект із цим ескізом мав би підготувати та внести у Раду Мін’юст. Але і цей варіант герба зазнав нищівної критики не лише з боку геральдистів, а чималої частини всього українського суспільства.

Ескіз великого герба, запропонованого президентським проектом, має зображення лева зліва та козака справа. Цікаво, що подібний варіант цього ж герба зображений на гобелені, який розміщений в будівлі Офісу президента у залі з круглим столом, де глава держави час-від-часу проводить офіційні зустрічі.

Видання Texty.org.ua звернуло увагу також на те, що в обох варіантах герба у левів помітна ерекція. У попередньому варіанті вона більш виражена, а в іншому виглядає трохи скромніше.

Kyiv Media

Станом на 30 червня 2021 року президентський законопроект, внесений як невідкладний для позачергового розгляду, переданий на ознайомлення у Раду. За день цього проект закону отримали Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування та Комітет з питань правової політики.

Для ухвалення великого герба необхідні голоси не менш ніж двох третин від конституційного складу Верховної ради, тобто принаймні 300 депутатів. Про це йдеться у Конституції.

Наразі в Україні затверджений лише малий герб, або ж Тризуб. Великий герб передбачений статтею 20 Конституції з моменту її ухвалення у 1996 році.

Фото: Офіс президента, скріншот