Голова парламенту Стефанчук прогнозує, що документ буде готовий до розгляду за два тижні.

В парламентському комітеті триває розгляд законопроекту про столицю, щоб найближчим часом підготувати його для голосування в другому читанні. Про це йшлося в сюжеті «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ».

В основі документа — розмежування повноважень голови Київської міської державної адміністрації та міського голови Києва, щоб першого призначав президент.

Також зміниться система місцевого самоврядування, вона буде складатися з територіальної громади, мера, міськради, магістрату, райрад, виконавчих офісів районів та органів самоорганізації населення.

З’явиться новий виконавчий орган міськради – Київський магістрат, очолюватиме який міський голова. Функції КМДА обмежать адміністративним наглядом за рішеннями Київради, магістрату та міського голови. Також з’явиться колегія міської ради, яка буде дорадчим органом і готуватиме пропозиції і рекомендації для розгляду.

Замість районних адміністрацій планується створювати районні ратуші – центри надання соціальних, адміністративних та інших послуг.

Межі міста після ухвалення нового закону ухвалюватиме Рада за поданням Кабміну – відповідно до пропозицій міськради.

Як розповів в ефірі телеканалу «Київ» депутат Київради від «Голосу» Вадим Васильчук, проект закону потребує додаткового розгляду.

Він наголосив, що зміни мають бути чітко зрозумілими для містян, бо місцеві вибори вже відбулися. Змінювати повноваження голови КМДА і міського голови зараз, на думку Васильчука, недоцільно.

«Нові повноваження мають вступати з новою каденцією. Їх не можна посередині міняти, це суперечить здоровому глузду. А якшо взяти юридично, то треба дивитися, як ці зміни будуть корелювати з Конституцією. Я впевнений, що будуть подання до Конституційного суду або взагалі до судів» — зазначив він.

Як розповів в ефірі телеканалу «Київ» експерт з конституційного права Андрій Магера, мета у ініціаторів цього проекту закону — виключно політична.

«Я міг би спрогнозувати, що якби висуванець «Слуги Народу» перемогла на виборах у Києві, то монобільшість Верховної Ради взагалі б не намагалася змінювати щось у законі про столицю. Тому вони намагаються будь-яким чином ревізувати результати виборів в Києві, результати виборів міського голови і депутатів міської ради, ігнорувати думку мешканців, позицію громади, киян. І ніяк не можуть дочекатися виборів 2025 року» — зазначив експерт.

Зі слів Магери, мотиви авторів законопроекту «не мають жодного відношення до права та Конституції». За його словами, це може мати наслідки для президентської партії у Києві.

«Якщо в парламенті виникне своєрідна думка відправити київську міську раду на перевибори, то позиція киян, на мою думку, буде однозначна. Це призведе до того шо «Слуга Народу» взагалі не потрапить до Київської міської ради і не подолає 5% бар’єр. Це має насторожувати чинну владу, бо рейтинг Кличка в Києві є вищим від рейтингу Зеленського (…) В ці ігри грати владі дуже небезпечно, тут немає жодного правового аргументу» — зазначив експерт.

За словами Магери, щоб впровадити відповідні зміни у Києві, спочатку необхідно вносити зміни в Конституцію — тільки тоді зміни до закону про столицю будуть повністю законними.

Зауважимо, що голова ВРУ Руслан Стефанчук прогнозує, що профільний комітет може за два тижні підготувати законопроект про столицю до розгляду у другому читанні.

Нагадаємо, законопроект №2143-3 «Про місто Київ – столицю України» Верховна Рада ухвалила в першому читанні 3 жовтня 2019 року. Під час голосування законопроект підтримали лише представники монобільшості, інші ж фракції розкритикували його, вказуючи, що положення суперечать Конституції. 15 липня 2020-го Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував парламенту ухвалити документ у другому читанні.

Автором проекту закону є нинішній міністр культури Олександр Ткаченко, якого в бутність нардепом називали кандидатом на посаду голови КМДА.

Фото: КМДА, Слово і діло