Лекція присвячена геополітичним питанням, включно з осмисленням Революції Гідності.

Бельгійський політик, колишній голова Європейської ради (2010-2014 рр.) Герман ван Ромпей прочитав першу лекцію студентам у якості почесного професора Національного університету “Києво-Могилянська академія”. Про це повідомляє прес-служба вишу.

Лекція має назву “Україна – ЄС: у нас так (!) багато спільного”, вона була проведена онлайн. Повний текст — за посиланням.

Вона стала вступом до нового курсу “Європейські студії”, що відкривається 2022 року спільно НаУКМА та Католицьким університетом Лювену (Бельгія). Лекція присвячена геополітичним питанням, включно з осмисленням Революції Гідності.

Саме з спогадів про Євромайдан ван Ромпей почав лекцію — він недвозначно натякнув, що росія напряму причетна і до тих подій.

“… уже з літа 2013 року було зрозуміло, що Росія виступає проти європейського майбутнього вашої країни не менш рішуче, ніж проти її членства в НАТО. Це призвело до трагічної загибелі понад сотні людей на Майдані та 13 000 на Сході – навіть не кажучи про все, що сталося після фатальної дати 24 лютого 2022 року” — починає він.

У промові, зокрема, ван Ромпей висловив переконання, що європейські союзники допоможуть Україні вистояти у війні з рф.

Європейський Союз і Захід загалом допоможуть вашій країні підвестися з нинішніх руїн. Для цього вже мобілізуються ресурси. Здебільшого це буде ваша власна робота, але друзі вашої країни допомагатимуть вам, що вони роблять і вже зараз, в ході цієї війни. Це також буде унікальна можливість побудувати нову економіку та інфраструктуру, передову в технологічному відношенні, екологічно стійку та створену відкритим і прозорим способом, який приносить користь усім, а не збагачує небагатьох” — вказує він.

Також він наголошує на абсолютній відсталості російської державної політики.

Євросоюз не ідеальний, але ви не знайдете француза, німця чи італійця, що мріють відновити свою імперію, наскільки б величною вона не була. Цієї ностальгії більше не існує, вона поступилася прагненню тривалого миру. Росія діє за колоніальними схемами минулого. Трагічно, що у світі є великі країни, настільки історично травмовані колоніальним ярмом, що вони досі не наважуються засудити російський неоколоніалізм. Це неможливо зрозуміти. Як можна бути другом ворогу всього людства” — йшлося в лекції.

Також політик вважає, що зняття санкції з рф не буде.

Загалом, після 24 лютого світ уже не буде таким, як раніше. Довіра вирушає на коні, а повертається пішки. Це справедливо як для людей, так і для націй. Недовіра вбиває, а довіра дає життя. Можливо, колись у нас будуть нормальні відносини з Росією – коли сама Росія врешті-решт стане нормальною країною. Тому західні санкції залишатимуться в силі, доки не буде відновлено нормальность, доки не буде відновлено суверенітет і територіальну цілісність України” — вважає ван Ромпей.

Політик також розкритикував людей, які вважають, що миру необхідно досягнути будь-якою ціною і що росію “не можна принижувати” (слова президента Франції Макрона).

Не менше лицемірство говорити, що «мир має настати якомога швидше». Хіба ж хтось проти миру? Мир повернеться, щойно припиниться агресія. Такі безпідставні заяви ігнорують питання провини. Дехто намагається триматися на відстані від обох ворогуючих сторін, видаючи цей нейтралітет за мудрість і зваженість, – але це просто помилка. Ще одне твердження подібного кшталту: «Росію не можна принижувати». Але хто кого намагається принизити в цьому збройному конфлікті? Поставити питання – це відповісти на нього! Вершиною цинізму є твердження, буцімто до ескалації війни призвела загроза нападу на російську територію – неначе існує моральне право на вторгнення в іншу суверенну країну. Ще один аргумент – НАТО загрожує безпеці Росії. Ніхто в Європі чи на Заході й гадки не мав про вторгнення в Росію ані після 1945, ані після 1989 року. Радянський Союз розпався без жодного пострілу” — зазначає він Ромпей.

Попри все сказане, закінчив ван Ромпей словами про важливість зберігати людяність.

Багато людей у світі віддають шану українському народу, захоплюючись його мужністю. Звичайно, це не допомагає вам переживати щоденні проблеми та страждання, але я все ж сподіваюся, що це теж справляє свій невидимий вплив. Ви не самотні, ми повністю розділяємо ваше знання про битву, що точиться тут. Різниця між диктатурами і демократіями в тому, що ми не вдаємося до порожніх слів і гасел, спрямованих на маси, а говоримо їх спокійно або затамувавши подих, але тим більше щиро і по-людськи. Людяність має переважати попри всі злочини, націлені проти людства” — підсумовує він.

У кінці лекції політик зачитав куплет з пісні Віри Лінн часів Другої світової війни:

Ми побачимось ще

Я не знаю, коли І не відаю, де

Але в той ясний день ми побачимось ще

Тільки ти збережи

Цей твій усміх легкий

Аж до дня, коли небо

Прожене геть хмарки

В НаУКМА повідомляють, що у жовтні 2022 року чекають на приїзд ван Ромпея у Київ.

Зауважимо, що звання професора НаУКМА Герман ван Ромпей отримав у травні цього року.

Фото: Фейсбук