Торговці почали переходити на готівкову оплату.

В Україні з 1 січня запрацював закон, який зобов’язав ФОПи використовувати касові апарати. Ця ініціатива запроваджувалася дуже складно – з протестами підприємців та проваленим голосуванням у парламенті за відтермінування такого нововведення. Про те, як підприємці сприйняли новий закон і чи усі закупили собі касові апарати йшлося в ефірі програми “Київ. Newsroom” на телеканалі “Київ”. 

Так, на ринку Лук’янівському продавці кажуть, що касові апарати собі не закупили та чеки не видають. Адже це їм просто не потрібно. І така ситуація не лише на одному ринку, і не лише у столиці. Бо проти касових апаратів підприємці боролися майже рік. Влаштовували вуличні акції в урядовому кварталі, мітингували під Верховною Радою, ходили вулицями столиці та встановлювали намети на Майдані Незалежності. Лідер протестувальників Сергій Доротич досі наполягає – впровадження кас для підприємців – дурниця.

Kyiv Media

“Друга група підприємців платить фіксований податок, який не залежить від обсягу і цей фіскальний касовий апарат, який нам нав’язують – це лише збагачення певних ділків, які присмоктались як п’явки до державних інституцій, і хочуть заробити мільярди гривень на касових апаратах і мінімум 5 млрд гривень щороку на сервісному обслуговуванні цих касових апаратів”, – каже лідер руху #saveфоп Сергій Доротич.

Ті підприємці, які все ж працюють за законом і придбали касовий апарат та необхідне обладнання зазначили, що на це необхідно витратити не малу суму грошей. За словами підприємці Рустама, він встановив касовий апарат у сучасному варіанті – це планшет із додатком.

Kyiv Media

“Клієнт приходить, замовляє, наприклад капучино. Після цього бариста необхідно у спеціальній програмі обрати потрібний продукт, у програмі різні групи – супи, салати, кава, солодощі, чай. Там обираємо капучино. Головне після цього не переплутати готівкову та безготівкову оплату, інакше за наявності нестачі грошей у касі, може накладатися штраф”, – каже Рустам.

Він зауважив, що через новий закон ціни на обладнання поповзли в гору, а за касові програми доведеться платити ще й щомісячну абонплату.

“Для нового закону необхідно було закупити спеціальну планшетку, телефон. Також, касовий термінал, який видає чеки, у жовтні він коштував 1400, зараз вже майже 3 тисячі. Крім того, кожен місяць необхідно сплачувати за програму в якій працює ФОП”, – пояснив Рустам.

Kyiv Media

Проте ані аргументи ФОПів про зайві витрати, ані їхні протести – не переконали нардепів від більшості, які голосували за каси. Голова комітету Ради з питань податкової політики – нардеп від Слуги Народу Данило Гетьманцев переконує – рішення було правильним. І тепер держава точно знатиме скільки грошей проходить через підприємців.

“Ідея касових апаратів вона не нова, ідея фіскалізації. Касові апарати існують в усьому світі, у країнах Європи Білорусі, Казахстані, в країнах Азії, Африки. Тобто цей механізм, ця система існує у всьому світі, навіть в Україні її намагалися ввести у 2010 році”, – прокоментував голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев.

Наразі купити касу і платити за її обслуговування мають майже всі підприємці. Без чеків дозволена торгівля лише у селах, за умови, що ФОП не продає цигарки та алкоголь. Також каси поки не потрібні дрібним підприємцям так званої першої групи, які не мають найманих працівників. І тим, хто торгує тільки через інтернет. Решта ж продавців з початку року зобов’язані видавати покупцю паперовий або електронний чек.

Kyiv Media

“Фіскальний чек – це право обміняти неякісний товар, повернути гроші, здійснити ремонт товару, право, яке гарантовано державою”, – каже Данило Гетьманцев.

Проте видати чек не завжди можуть навіть ті підприємці, які погодилися працювати по-білому. І купили так звані РРО – реєстратори розрахункових операцій. Торгівці запевняють – програми масово виснуть. І це загрожує підприємцям реальними штрафами. За невидачу чеку в перший раз штраф становить 100% суми чеку. Другий і наступні рази – у півтора раза більше.

Як зазначив Данило Гетьманцев програми справді зависали. Але це за його словами було тимчасово, бо підприємці масово кинулися встановлювати каси. Натомість обіцяє запропонувати Раді проголосувати за відтермінування штрафів до 1 лютого. Та підприємці вже заговорили про нові протести. Підтримують їх і нардепи від опозиції.

Kyiv Media

Тим часом на столичному ринку не всі торгівці такі категоричні. Ми відшукали і тих, хто готується встановити касу, і тих, хто вже це зробив.

“Всі позвикали жити у СРСР, а світ змінюється. Я нормально до цього ставлюся і планую купили касовий апарат”, – каже продавець Сергій.

Загалом, підприємців, які з 1 січня придбали каси й видаватимуть чеки – вже 200 тисяч. Проте чимало з торговців на ринках відмовилися від банківських терміналів і переходять на готівку. І не для того, щоб приховати податки від держави чи не купувати касу. Їх лякають штрафи за кожну помилку.

Фото: Київ ТБ