Водночас влада столиці запропонувала Уряду використати газ вітчизняного видобутку, щоб не підвищувати тарифи населенню.

Про це повідомили на офіційному порталі КМДА.

Петро Пантелєєв, заступник голови КМДА, під час прес-брифінгу розповів, що вже цієї осені в Києві можуть на 30-40% зрости тарифи на гарячу воду та опалення. До слова, це може статися не лише в столиці, а й у низці інших українських міст.

Заступник голови КМДА пояснив, що з травня цього року Уряд України скасував дію положення про ПСО – спеціальні обов’язки закупівлі газу для теплопостачальників, що покладались на НАК «Нафтогаз» і враховували соціальну функцію теплокомуненерго в процесі надання послуг населенню. У результаті – теплопостачальні підприємства змушені купувати газ за ринковими цінами, які стрімко зросли в порівнянні з минулим роком.

Водночас НАК «Нафтогаз» запропонував фіксовану ціну на тривалий період, але і вона є вищою ніж та, що закладена в тариф. Саме це й призведе до зростання тарифів. Також країна може мати надзвичайні труднощі з початком і проходженням опалювального сезону.

Петро Пантелеєв зауважив, що міська влада Києва закликає до спільного вирішення проблеми.

«Раніше для теплопостачальних підприємств діяли спеціальні умови закупівлі газу, що враховували соціальну функцію теплокомуненерго в процесі надання послуг населенню. Тепер здійснення оплати після того, як підприємство спожило природний газ скасовано, що створює критичну ситуацію з розрахунками за газ на фоні відсутності обігових коштів у ТКЕ. Наряду з високою ціною на газ, це створює реальну загрозу для початку та проходження опалювального сезону», – розповів Петро Пантелеєв.

За словами заступника голови КМДА, у цей важкий і для теплопостачальників, і для споживачів період, доцільним було б використати на потреби виробництва теплової енергії для населення значно дешевший газ власного видобутку.

«Ми звернулись із листом до Уряду України, де пропонуємо на період коливань ринкових цін на природний газ опрацювати можливість визначення газу видобутого АТ «Украгазвидобування» (що є частиною групи компаній «Нафтогаз України») природним газом соціального призначення. Адже його собівартість становить не більше 4000 грн за 1000 куб. м. Це дозволить не лише стабілізувати ситуацію з розрахунками, вчасно і в повному обсязі придбати газ для старту опалювального сезону, але уникнути підвищення тарифів на гарячу воду та опалення, до чого зараз змушені готуватись більшість українських міст», – зазначив Петро Пантелеєв.

Наприклад, комунальне підприємство «Київтеплоенерго» працює за цінами, що встановлені ще у 2019 році. За цей період:

  • вартість природного газу для населення зросла на 15%, для категорій «бюджетні установи», «релігійні організації» та «інші споживачі» – на 79%;
  • підвищення тарифу на послуги з розподілу природного газу (відповідно до постанови НКРЕКП від 30.12.2020 № 2773) – на 10%;
  • підвищилась ціна електричної енергії на 42%;
  • зросла вартість виробництва теплової енергії на ТЕЦ на 10%;
  • до тарифу включені витрати, пов’язані з придбанням та оснащенням будівель лічильниками тепла і гарячої води у розмірі понад 233 млн грн відповідно до набрання чинності положень закону України № 1060-IX.

Відтак, за таких умов «Київтеплоенерго» змушене змінити тарифи на тепло вже з 1 жовтня. Середньозважена вартість 1 гігакалорії тепла може становити від 2151,77 до 2433,90 гривень, залежно від типу приєднання будинку.

«Усвідомлюючи цей ризик та можливе значне фінансове навантаження на киян вже цієї зими через вартість тепла і гарячої води, столиця запроваджує так званий рекомендований авансовий платіж – 10 грн/кв. м. Його можна сплачувати вже з липня, і це буде певним накопиченням, щоб зменшити плату за опалення взимку», – наголосили в КМДА.

Водночас на офіційному порталі КМДА зазначили, що з липня кияни отримають рахунки з авансовим платежем за опалення і за бажанням зможуть оплатити опалення наперед, щоб менше сплачувати взимку.

Зокрема в рахунку-повідомленні за житлово-комунальні послуги за червень, які кияни отримають у липні, з’явиться окремий рядок із рекомендованим авансовим платежем за опалення. Кияни за бажанням зможуть оплачувати рекомендовані суми за послуги наперед, зменшивши фінансове навантаження на сімейний бюджет узимку та не накопичуючи борги за тепло.

Тепловики, зі свого боку, зможуть акумулювати отримані авансові платежі, щоб закупити природний газ для стабільного проходження опалювального сезону 2021/2022.

У КМДА підкреслили, що, за запропонованими ГК «Нафтогаз Трейдинг» угодами, ціна газу становитиме 7,6 грн/куб. м, а його транспортування — 1,6 грн/куб. м. При цьому вартість газу у структурі тарифів «Київтеплоенерго» досягає 80%.

«Ми запроваджуємо механізм рекомендованого авансового платежу, щоб зменшити обсяги нарахувань для людей взимку. Сума рекомендованого платежу визначається на основі прогнозованого обсягу споживання у певному розрахунковому періоді. Це близько 10 грн/кв. м опалювальної площі. Авансовий платіж відображатиметься в особових рахунках клієнтів як переплата. Тобто фактично кияни сплачують наперед і гарантовано менше платять взимку», — розповів Костянтин Лопатін, директор СП «Енергозбут» КП «Київтеплоенерго».

Рекомендовані авансові платежі за послуги теплопостачання також дозволять клієнтам уникнути накопичення боргів та штрафних санкцій за прострочення оплати за опалення.

Фото: фейсбук