Еко-активісти кажуть, що пересадка коренів у спеку є травматичною для рослин.

Про це на своїй Facebook-сторінці повідомив народний депутат України Дмитро Гурін.

«30-річний виноград на фасаді Квітів України зрізали», – зазначив нардеп.

Водночас Дмитро Гурін опублікував світлини, на яких можна побачити фасад будівлі «Квітів України».

«На першому фото ви бачите виноград, який ви можете тепер побачити тільки на фото. На другому фото ви бачите лозу. На третьому фото ви не бачите лози, бо її зрізали «щоб зберегти», – розповів пан Гурін.

Також, за словами нардепа, представнику забудовника декілька разів пояснювали, що виноград, атріум та фасади будівлі є реальною цінністю. Однак це не зупинило забудовника й рослини таки зрізали.

«Це майстер-клас для забудовників «що потрібно зробити з самого спочатку, щоб жодному вашому слову більше не вірили». На жаль, чуда не сталося, цивілізовано забудовник діяти не хоче й вирішив, що війна – то є набагато конструктивніше. Дуже прикро, я щиро сподівався, що може статися приклад цивілізованого розвитку знакової для міста будівлі», – наголосив Дмитро Гурін.

За даними «Хмарочосу», «іноземний інвестор», якого не називають, планує реконструювати будинок і перетворити його на офісний центр із надбудовою й підземним паркінгом. Замовником реконструкції виступає ПрАТ «Квіти України», а передпроектні пропозиції розробляла архітектурна майстерня Георгія Духовичного.

Водночас у забудовника запевняють, що рослини тимчасово пересадили у розсадник, а пізніше використають в оформленні фасаду.

«Не лише виноград, але й інші рослини було викопано спеціалістами та пересаджено тимчасово з метою подальшого використання нами же. Є і фотографії, і документи. Спеціалісти запевнили нас, що за рік виноград набирає 3-5 метрів і аналогічне озеленення буде за 3-5 років», – зазначила Ольга Соловей, яка тимчасово відповідає за комунікацію забудовника.

Пані Ольга також наголосила, що неможливо проводити реконструкцію фасаду з озелененням на ньому.

Євгенія Моляр, мистецтвознавиця, зазначає, що на ВДНГ, наприклад, відреставрували оранжерею, котра вся обплетена виноградом.

«Піднімали виноград, міняли скло, і клали гілки на місце», – наголосила пані Євгенія.

В ініціативі «Зберегти «Квіти України» запевнили, що пересадка коренів у спеку є травматичною для рослин.

Олексій Пишний, речник інвестора, публікував заяву, у якій йшлося про пересадку винограду.

«Щодо чудових фасадних зелених насаджень – їх доведеться тимчасово пересадити і їхня подальша доля та дислокація на об’єкті стануть зрозумілими після вибору концепту-переможця. Звісно, технічним завданням буде передбачено створення подібного унікального рослинного оформлення фасаду, і ми будемо готові взяти на себе зобов’язання його реалізувати», – йдеться у заяві.

Відтак, інвестор готовий провести відкритий конкурс концепцій, на якому переможця обиратиме професійне журі разом із громадою.

Цікаво, що розроблене рішення щодо реконструкції будівлі передбачає вісім поверхів над рівнем землі, висота яких не перевищуватиме 27 метрів, і один підземний. Забудовник обіцяє зберегти вхідну групу з боку вулиці Січових Стрільців, реставрувати фасади. Цінні фрагменти інтер’єру та вітражі буде «делікатно демонтовано» та відновлено після реновації.

Водночас інвестор не вважає можливим збереження заскленого атріуму, адже протягом 38 років цю частину будівлі вже переробляли й вона втратила свій первінний вигляд.

Також Олексій Пишний і Ольга Соловей запевняють, що проблема виникла через непорозуміння з громадськістю, однак із цього тижня планують перезапустити комунікацію та донести наміри інвестора.

До слова, будівля «Квіти України» зі скляним павільйоном (атріумом) була збудована у 1985 році й тоді ж відзначена премією Спілки архітекторів як будівля року. Архітектор Микола Левчук, автор оригінальної будівлі «Квітів України», повідомив, що замовник нинішньої реконструкції розпитував, як можна переробити все під офіси. Левчук вважає, що для цього потрібно знести увесь павільйон.

Фото: фейсбук