В Нацкомісії зі стандартів державної мови кажуть, що це нормальний показник.

Іспит з української мови не склали близько 15% кандидатів у чиновники. Про це повідомила голова Нацкомісії зі стандартів державної мови Орися Демська в ефірі «Сьогодні Ранок».

З її слів, зараз іспит складають ті, хто претендує на роботу на державній службі. Якщо вони не здають іспит, їх не беруть на посаду.

«З усіх тих, хто складав іспит, нескладання становить у середньому приблизно 15%. Чому на 15%? Тому що з 16 липня по 9 серпня був так званий довгий іспит, і там нескладання становило 5%. Потім ми перейшли до так званого короткого, 30-хвилинного іспиту, рівень нескладання стартував з 20%, на сьогодні він становить 11%. І якщо додати 5-20-11 тощо виходимо на середню цифру 15%. Це нормальний результат для України, країни, яка є перехідною від однієї мовної моделі до іншої, спілкування на рівні держави й країни», – сказала Демська.

Загалом, голова комісії не бачить у такому результаті нічого поганого.

«Якби ми всі знали українську мову, якби у нас були гарні дороги, медицина, якби ми сьогодні летіли в космос, як літають американці, то очевидно, що і володіння мовою було б інше. Так, є державні службовці, які не дуже добре володіють державною мовою, але будемо чесними – ми всі робимо щось не завжди добре. Потрібно розуміти, що ті, хто складає сьогодні іспит – це ті, хто йде на призначення, будуть виконувати функції держслужби. Якщо людина не склала іспит, вона просто не призначається на посаду, і все. І таким чином іспит стає тим механізмом, який встановлює, що та чи інша особа через невміння нормально комунікувати не може виконувати функції державної служби», — сказала Демська.

Також вона нагадала, що відповідно до закону про забезпечення функціонування української мови як державної, будь-який громадянин України може складати іспит безплатно, необмежену кількість разів і не частіше, ніж раз на чотири місяці.

Нагадаємо, 16 липня в Україні набрали чинності чергові норми закону про забезпечення функціонування української мови як державної, відповідно до яких, зокрема, особи, які претендують на посади, де використання державної мови є обов’язковим, повинні будуть складати тест на знання мови.

Станом на 17 вересня Нацкомісія видала 22 265 сертифікатів. Всі вони є у відкритому доступі на сайті Нацкомісії.

Фото: Фейсбук