Травма нападника збірної України Артема Бєсєдіна на Євро-2020 допомогла викрити офшорну махінацію з зарплатами в "Динамо".

Про це йдеться у листопадовому номері одного з найвпливовіших журналів у світі футболу, британського World Soccer, повний переклад статті опублікувала komandaonline.

Травма Бесєдіна означала, що «Динамо» отримало право на компенсацію від ФІФА за Програмою захисту клубів (FIFA Club Protection Programme 2019-2022, скорочено CPP) під час його лікування протягом приблизно шести місяців. Але «кейс Бесєдіна» розкрив факт того, що київське «Динамо», схоже, обманює прийняту систему.

За даними українських податкових органів, клуб платить Бесєдіну клубом зарплату, що становить еквівалент 290 євро на місяць, що своєю чергою означає, що компенсація «Динамо» за програмою захисту клубів ФІФА становила б лише 9,70 євро за кожний день травми гравця та 1485 євро за п’ять місяців.

Однак його повна зарплата насправді набагато вища. У 2017 році було засновано офшорну компанію Dynamo Kiev (Cyprus) Ltd., яка отримує всі призові гроші українського клубу від УЄФА. Ця компанія укладає індивідуальні іміджеві контракти з усіма гравцями київського «Динамо», включаючи Бесєдіна. Відповідно до свого іміджевого контракту він отримує 45000 євро на місяць, що приблизно в 155 разів більше за суму, яку він офіційно отримує в Україні, пише World Soccer.

Президент київського «Динамо» Ігор Суркіс одразу заявив, що не вимагатиме компенсації від ФІФА, і що клуб лікуватиме Бесєдіна власним коштом – новина, яка не стала несподіванкою в Україні.

“Обидва клуби “Динамо” і “Шахтар” є олігархічними, але у них абсолютно різний підхід до ведення футбольного бізнесу”, – пояснює Сергій Фурса, один із провідних українських економістів. “Шахтар” будує капіталізацію, засновану на прозорих грошових потоках. Він намагається грати за правилами.

Виходить, що кейс Бесєдіна для Ігоря Суркіса не став випадковим епізодом. Офшорну схему управління клубом він успадкував від свого старшого брата Григорія.

«На жаль, в Україні немає верховенства права. В Іспанії є приклади судових рішень щодо податкових злочинів Кріштіану Роналду та Ліонеля Мессі. В Україні цього немає. У цьому й різниця. В Україні Суркіс може це зробити, тому що податкові органи навіть не намагаються його покарати», – робить висновок Фурса.

«Здається, що для «Динамо» майже за три десятиліття нічого не змінилося. Найуспішніший клуб України залишається пережитком олігархічного бізнесу 90-х. Брати Суркіси все ще сидять у VIP-ложі стадіону «Олімпійський» у Києві та дивляться гру свого безподаткового «Динамо», в оточенні екс-президентів України», – підсумовує World Soccer.

Як ми писали раніше, Син Суркіса став претендентом на Золотий м’яч Дитячо-Юнацької футбольної Ліги України.
Фото: скріншот