Основна частину музею в пам'ять про жертв Голокосту у Бабиному Яру буде закінчена приблизно через 5 років.

Про це розповіли члени Наглядової Ради Благодійного фонду Меморіальному центрі “Бабин Яр. Голокост”, пише “УкрПравда.Життя“.

Так, головні об’єкти меморіального комплексу “Бабин Яр” будуть закінчені не раніше, ніж через 5 років. Майбутній меморіальний комплекс буде складатися з кількох музеїв та розміститься більш ніж на 100 гектарах. В рік планують відкривати кілька об’єктів.

У проєкт будуть вкладені “десятки мільйонів доларів” і це будуть гроші меценатів. Це чотири людини: Віктор Пінчук, бізнесмени Павло Фукс, Герман Хан та Михайло Фрідман. Допомагають проєкту також Володимир Кличко та американський меценат Рональд Раудер.

Буде не один, і не два музеї, а цілий концептуальний майданчик“, – сказав Герман Хан, бізнесмен, співзасновник і член наглядової ради Єврейського конгресу Росії та благодійного фонду Genesis Philanthropy Group.

Власне, через меценатів, діяльність якких пов’язана з Росією, ідеї цього музейного проєкту неодноразово критикували. Йдеться про спонсорів Михайла Фрідмана та Германа Хана, які народилися в Україні, але ведуть бізнес у РФ.

Так, у лютому 2021 року культурні діячі України просили міську раду столиці не виділяти землю під будівництво комплексу, на який дають гроші ці люди. Листа до Київради тоді підписали громадські діячі Йосиф Зісельс та Іван Дзюба, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, письменники Оксана Забужко та Юрій Андрухович, історик Володимир В’ятрович та ініші.

У Наглядовій раді фонду зазначають – у держави немає грошей на будівництво меморіального комплексу. А, як сказав один із меценатів Михайло Фрідман, загальна вартість будівництва комплексу “вийде за межі десятків мільйонів доларів”.

Також члени наглядової ради відкидають будь-які звинувачення, пов’язані з впливом на меморіал російського уряду. Натан Щаранський заявив – перед тим, як почати реалізацію проєкту у Бабиному Яру, він особисто брав участь у інших проєктах по зміцненню єврейської ідентичності, які реалізовував благодійний фонд Genesis Philanthropy Group Михайла Фрідмана.

Також чимало дискусій точилося і довкола постаті художнього керівника майбутнього комплексу російського режисера Іллі Хржановського. Перш за все, через його режисерську роботу у фільмі “ДАУ. Дегенерація”, де бутафорськи, але з справжніми немовлятами відтворювали досліди радянських вчених над дітьми. Автори того ж листа до Київради критикували концепцію та методи меморіалізації трагедії Бабиного Яру, запропоновану Хржановським. Завляли, що Бабин Яр перетвориться в Дійснейленд.

Члени наглядової ради повідомили, що всі звинувачення проти Хржановського, пов’язані з “катуванням” дітей, зняті. А коли працівникам культури, які вимагали звільнити Іллю Хржановського, пропонували взяти участь в роботі наглядової ради, ніхто не погодився.

У наглядовій раді зазначили – чи залишиться Хржановський на посаді залежить від того, як він буде втілювати все, що задумали та затвердили.

Звісно, Діснейленд будувати ми не збиралися. Ідеї Іллі Хржановського, які нам не підійшли, ми не прийняли“, – повідомив Натан Щаранський.

Нагадаємо, 6 жовтня в Києві відкрили першу частину меморіального комплексу – “Кристалічну стіни плачу”. Це 3-метрова стіна довжиною в 40 метрів та складається з 75 кварцових блоків. До кінця 2021 року в бабиному Яру також планують закінчити ще один об’єкт комплексу – “Курган”, який буде відтворювати історію розстрілів євреїв за допомогою 3D-моделювання.

Раніше, 14 травня 2021 року, у Бабиному Яру була відкрита Меморіальна синагога “Місце для роздумів”.

Фото: Фейсбук