Держсекретар США Ентоні Блінкен після зустрічі із президентом України Володимиром Зеленським очікує на завершення процедури призначення голови САП найближчим часом.

Про це він заявив в інтерв’ю Голосу Америки.

“Я сьогодні зустрічався з Президентом Зеленським, ми говорили про практично всі ці питання, включаючи реформи. І Президент Зеленський впроваджує ці реформи, включаючи судову реформу, але є і інші речі, які мають відбутися, зокрема, призначення голови САП. Ми хочемо побачити це найближчим часом”, – сказав він.

Як ми писали, 21 серпня 2020 року Назар Холодницький пішов з посади очільника САП. Тимчасовим виконувачем обов’язків глави призначили Максима Грищука. 17 вересня 2020 року Верховна Рада з третьої спроби затвердила своїх представників у комісії з обрання голови САП, попри застереження. 

У Європарламенті після цього заявили, що Україна ризикує втратити безвізовий режим з ЄС і півторамільярдний транш допомоги, оскільки уряд просуває до комісії сумнівних кандидатів. 3 грудня 2020 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який визначив термін перебування на посаді керівника САП — 5 років.

Конкурсна комісія майже рік не може обрати нового голову САП через внутрішні конфлікти. Деякі члени скаржаться на тиск влади.

У грудні стало відомо, що за результатами конкурсу Комісія фактично визначила переможця – детектива НАБУ Олександра Клименка. але Офіс Генерального прокурора незаконно розпочав повторну спецперевірку щодо кандидата на посаду керівника САП Андрія Синюка. Він зайняв друге місце у рейтингу за результатами конкурсу.

Незаконність повторної спецперевірки підтвердило НАЗК. Агентство надало офіційне роз’яснення про те, що повторна спецперевірка кандидатів законом не передбачена: “Правових підстав для повторного надання згоди з метою проведення спеціальної перевірки особою, яка претендує на адміністративну посаду в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, та проведення повторної спеціальної перевірки, немає”.

Кандидат Клименко 24 грудня звернувся до комісії із заявою про те, що Офіс генпрокурора з невідомих причин і без наявності відповідних рішень комісії вимагає від нього згоду на повторну спеціальну перевірку.

Повторну процедура перевірки може означати створення штучних перешкод в процесі призначення. Наприклад, під час повторної перевірки, у кандидата, який не влаштовує Офіс президента, СБУ може відібрати доступ до держтаємниці.

29 грудня посольство США в Україні закликало комісію з обрання голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури зробити те, що має, – оголосити переможця.

Фото: ОПУ