Склад Київради оновився на 62%. У раді міста-мільйонника будуть депутати, які набрали хто 38, а хто і 15 голосів. При цьому вони будуть представляти в середньому десь 17,6 тисяч виборців.

За результатами місцевих виборів, до Київської міської ради пройшли сім партій. Лідерами у рейтингу політичних сил стали “Європейська Солідарність” та “УДАР” із 31 та 30 мандатами відповідно. Однак з огляду на те, що Віталій Кличко (партія “УДАР”) переміг на виборах міського голови, ці дві партії матимуть рівне представництво у раді.

Громадський рух ЧЕСНО оприлюднив інфографіку про оновлення складу Київради та проаналізував результати місцевих виборів.

З чинної каденції до Київради нового скликання перейде 46 чинних депутатів (майже 40%). Деякі з них змінювали політичні сили у пошуку прохідних місць.

За кількістю колишніх депутатів, які знову вибороли мандат, лідирує “УДАР”, яка привела до ради понад половину чинних депутатів. А ось із партії ЄС колишніх депутатів у новообраній фракції буде третина.

Сумарно “УДАР” та ЄС мають понад 61 голос, чого достатньо для формування неформальної коаліції, але якщо депутати не відвідуватимуть засідання, це може вплинути на процес ухвалення рішень, зазначають у ЧЕСНО.

Своєю чергою партія “Голос” отримала найменше мандатів. Вона також забрала до себе партійців “Самопомочі”. Відкриті списки не спрацювали, зокрема і для партій ОПЗЖ, “Батьківщина”, “Єдність Олександра Омельченка”. А партія “Слуга народу” стала єдиною, якій не вдалося провести в раду жодного представника попередньої каденції.

Абсолютно в усіх районах Києва будуть представники від ЄС та “УДАРу”. У ЄС найсильніше представництво у Дарниці, а в “УДАРу” — в Деснянському районі. Тут партії мають по 5 депутатів.

Найбільшу кількість представників у Київраді матимуть виборці Дарницького району — 19 депутатів, адже в цьому районі мешкає найбільше виборців у Києві. А от Печерськ і Поділ отримають лише по 6 представників.

Також в чесно вказують на недосконалість системи голосування по відкритим спискам. На цих виборах ціна одного мандату до Київради становить 4779 голосів. Для кандидатів партій, які подолали бар’єр у 5%, важливо було взяти 25% виборчої квоти, тобто четверту частину голосів, які необхідні для отримання одного мандату. А це 1195 голосів виборців.

“Кандидати з виборчого списку проходили тоді, коли у рейтингових партій були так звані нерозподілені залишки на округах, або коли рейтинг партії був доволі низьким. Але є одне але. Якщо партія на окрузі не набирає достатньої кількості голосів для одного мандата (4779), а якийсь кандидат таки долає 25% виборчої квоти, то він не отримує мандат, а голоси за нього просто допомагають представникам цієї партії пройти за списком. Так, до прикладу, сталося у Подільському районі з “Батьківщиною”. Партія отримала лише 3966 голосів виборців (мінімум для одного мандата — 4779 голосів), із них 2208 голосів виборов Юрій Дідовець. Це гарантовано дало б йому шанс вчергове стати депутатом, якби по округу “Батьківщина” набрала більше виборчої квоти. По суті, голоси Дідовця допомогли просунути список “Батьківщини”. Так, до прикладу, Денис Москаль став депутатом, отримавши лише 401 голос, завдяки тому, що на з’їзді партія поставила його у списку під № 3. А Дідовець, який приніс партії в 4,5 рази більше голосів, посідає 20-те місце у списку, з якого у партії “Батьківщина” проходять лише перші 8 кандидатів”, – йдеться в матеріалі “Чесно”.

До ради міста-мільйонника потрапляють навіть ті кандидати, які набрали всього лише кілька десятків чи сотень голосів і не потрапили ті, в кого їх було навіть більше кількох тисяч. Загалом, тих хто набрав менше 300 голосів і став депутатом – 14. Найбільше таких щасливчиків у списку “Слуги народу” та ОПЗЖ. Ці дві політичні сили доклали зусиль, аби у Виборчому кодексі прохідними стали 25% квоти, а не 5%. Що й дозволило партіям ставити на чолі списку тих, кого громада може і не підтримувати, але мандати вони все одно отримують.

Майже третину складу ради становитимуть жінки — їх представництво у міськраді зросло майже на 10%.

Фото: піксабей