Засилля синьо-зелених водоростей на Дніпрі та на Київському водосховиці спричинене використання порошків із фосфатами.

Про це розповіли у “Київводоканалі“, оприлюднивши відео дописувачки із зображенням покритого водоростями Київського водосховища.

У водоканалі кажуть – щороку ця ситуація тільки погіршується. Цвітіння води пов’язане зі зростанням кількості синьо-зелених водоростей. Цей процес посилюється через забруднення річок фосфатами, які потрапляють туди зі стоками через надмірне використання у побуті і промисловості фосфатовмісних миючих засобів.

При відмиранні водоростей у водоймах починаються процеси гниття, а бактерії, що окислюють органічні сполуки, активно споживаючи розчинений у воді кисень, призводять до кисневого голодування, загибелі риби та іншої фауни у водоймах“, – розповіли у “Київводоканалі” про наслідки цвітіння води.

Виявляється, що очисні споруди більшості водоканалів України були спроєктовані у 60-х роках минулого століття і не розраховані на очистку стічних вод від фосфатів. На той час вони тоді не використовувались в такій кількості.

Враховуючи зношеність очисних споруд і застарілість технологій, які використовують українські водоканали, досягти європейських нормативів якості очистки від фосфатів стічних вод буде можливо лише після реконструкції та модернізації очисних споруд. А це десятки років і мільярди коштів, яких немає на сьогоднішній день“, – кажуть у водоканалі.

Єдиним виходом із цієї складної ситуації бачать у забороні фосфатовмісних мийних засобів на законодавчому рівні. “Київводоканал” навіть запустив безстрокову ацію “Стоп фосфати”. Її підтримала Асоціація “Укрводоканалекологія”.

У цьому році Уряд ухвалив постанову «Про внесення змін до Технічного регламенту мийних засобів» (постанова від 2 червня 2021 р. № 575), що запровадить поетапне обмеження вмісту фосфатів та інших сполук фосфору в мийних засобах. Але обмеження почнуть діяти лише з 2023 року, а доти порятунок наших водойм лише у наших руках“, – бідкаються у водоканалі.

Тож киян закликають бути свідомими, обирати безфосфатну побутову хімію та поширювати інформацію про шкоду фосфатів.

Тільки так ви допоможете зменшити цвітіння наших річок і не дати їм остаточно перетворитися на зелений кисіль“, – заявляють у “Київводоканалі”.

Нагадаємо, екологиня пояснила причину цвітння води у Дніпрі.

Нещодавно на Печерську забився колектор. Кияни заявили, що фекалії потекли у Дніпро. У Київводоканалі запевнили, що аварії на колекторі не було, а забився колодясь зливостоків.

Фото: скріншот