Якщо експертиза покаже, що картина дійсно належить Шевченку, її вартість може зрости в декілька разів.

Київський колекціонер Федір Зернецький стверджує, що купив на аукціоні “Сотбіс” акварельну картину пензля Тараса Шевченка. Він каже, що це давно втрачена робота з незавершеного альбому “Види Києва”.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.

Частина науковців його підтримує і вважає, що доказів достатньо, щоб визнати, що робота намальована Кобзарем. Інша — категорично цю вірогідність заперечують.

На акварелі зображений Михайлівський золотоверхий собор. Колекціонер упевнений, що ця картина написана Тарасом Шевченком.

За його словами, він придбав її на аукціоні “Сотбіс” у Лондоні. Стартова ціна — чотири тисячі фунтів.

Щойно картина потрапила до Києва, почались експертизи. Фізико-хімічний аналіз показав, що картину справді намальовано в сорокові роки позаминулого століття.

Натомість серед фахівців точаться суперечки.

В час, коли вона була створена, Тарас Шевченко разом із товаришем Михайлом Сажиним мешкали в одній київській квартирі і періодично доопрацьовували картини один одного. Коли Шевченка заарештували, Сажин, щоб урятувати спільну із Тарасом працю, деякі малюнки підписав своїм прізвищем.

У радянському довіднику зібрано багато робіт Сажина, які нині вже вважаються Шевченкові. Там і Михайлівський собор. Схожий, але кількістю людей. Вказано, що оригінал втрачено.

Kyiv Media

Поряд зображення Софії Київської. Зараз ця робота зберігається у фондах заповідника. Кому належить, сперечаються останні десятиліття. Одні бачать манеру Шевченка, інші — автограф Сажина.

Марині Юр, дослідниці малярської спадщини Кобзаря, у новознайденому полотні не вистачає шевченківської деталізації. Дмитро Степовик навпаки, каже, що йому вистачило і кольорів, і деталей.

У національному музеї Шевченка, де зберігається більша частина його мистецького доробку, також немає остаточної відповіді. Зберігачка фондів музею, пані Юлія Шиленко припускає, що твір дійсно Кобзаря.

Директор Дмитро Стус все ж наполягає, що необхідна всебічна експертиза. А вже потім можна говорити про конкретику.

До слова, поки суперечки тривають, колекціонер підраховує прибуток. Якщо автор картини — Шевченко, її вартість може зрости в рази.

У кар’єрі Федора вже були роботи Шевченка. Кілька років тому його аукціонний дім продав київському колекціонеру листівку із зображенням козачків у шароварах за сто десять тисяч доларів.

Нагадаємо, на антикварному аукціоні продали роман Булгакова “Майстер і Маргарита” за рекордні 26 тисяч.

Фото: ТСН