Найближчим часом українцям доведеться ще більше затягнути паски.

Про це повідомили в програмі «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ».

 

Ціни в Україні стрімко ростуть. Рекордсмени зі здороження – олія, цукор та яйця. Чому така захмарна ціна? В Асоціації тваринників пояснюють, що 75% вартості яйця, наприклад, – це ціна на корм для птиці, що зросла принаймні на 20%.

«Ми фіксували на кінець 2020 року і в січні 2021-го стрімке здороження сировини для кормовиробництва – пшениці, кукурудзи, сої, соняшникових. Тож нинішня ціна на яйця протримається до Великодня», – говорить Інна Бойко, експертка Асоціації тваринників.

Та в Асоціації заспокоюють, що ситуацію на ринку стабілізує жива конкуренція – адже в травні почнуть нестися домашні кури. У цей період починає збільшуватися пропозиція не тільки від промислових виробників, а ще й від населення.

У лідерах зі здороження – й соняшникова олія, вартість якої підскочила майже вполовину. На це вплинуло декілька факторів, пояснюють в Асоціації Укроліяпром. Перший – здорожчання соняшника, закупівельна ціна на який виросла втричі. Крім того, врожай через засуху був менший. Власник виробництва соняшникової олії Станіслав Таршин серед чинників, що вплинули на ціни, вказує також вартість енергоносіїв.

Цікаво, що українська олія в Іспанії дешевша, навіть враховуючи транспортування. Та й цьому є пояснення.

«Податок в Україні на додану вартість 20%, а, відповідно до директиви Євросоюзу, вся Європа встановлює податок на додану вартість на аграрну продукцію від 5 до 7%», – розповів економічний експерт Олег Пендзин.

За прогнозами, ціна на олію все ж таки почне падати. І станеться це завдяки Аргентині, яка вийшла на світовий ринок із дуже гарним врожаєм.

«Ключову роль у здорожчанні продуктів для українців відіграють ціни на світовому ринку. Адже наша велика аграрна країна повністю інтегрована у світові ринки. І всі процеси, що там відбуваються, впливають і на нас. Тому, що потужному експортеру все одно, де продавати», – пояснює Олег Пендзин.

Також шалений попит на сільськогосподарську продукцію формує Китай, який активно скуповує зернові, кукурудзу та олію.

Тож, чого чекати українцям? Експерти зазначають, що ціни будуть зростати доти, доки висока вартість не почне приносити збитки. Тобто, коли люди просто будуть відмовлятися купувати.

Вражають і цінники на цукор. Наприклад, торік кілограм коштував близько 13 гривень, зараз – більше 20. Продукт здорожчав через ріст витрат на виробництво та зберігання. Але стримати ріст цін на цукор реально, вважає Олег Пендзин.

«Коли Україна вступала у Світову організацію торгівлі, вона взяла на себе зобов’язання запускати на внутрішню територію цукор-сирець із цукрової тростини. Просто зберіть цукровиків і скажіть: ми зараз запускаємо тарифну квоту 250 тисяч тон. Знижуйте ціни на цукор. Бо ви отримаєте збитки», – пояснив Олег Пендзин.

Зросли й ціни на молочні продукти, які зростатимуть і надалі. В Асоціації виробників молока вважають, що упродовж наступних трьох місяців найбільше здорожчає масло.

Ціна на хліб тільки в січні зросла на 5%. І ще дорожчатиме. Цікаво, що виробники переклали частину ціни за хліб, щоб не піднімати її захмарно, на торти, які зараз коштують майже на 50% дорожче.

Фото: pixabay