Частина колективу Національної музичної академії імені П.І. Чайковського  виступає за перейменування закладу. До цього публічно закликали, зокрема, професори Олена Корчова та Юрій Чекан, а також студенти та випускники академії. 

Про це пише видання The Claquers.

Вчена рада Національної музичної академії, яка звернулася до керівництва України із закликом залишити у назві академії ім’я Чайковського, не врахувала думки великої частини спільноти закладу. 

До прикладу, на початку квітня відкритий лист до колективу Національної музичної академії України, у якому озвучена проблема використання імені Чайковського, опублікувала Олена Корчова, професор кафедри історії світової музики: «Для світу ми лише формально є українським закладом, а фактично, символічно й номінально — російсько-орієнтованим».

17 червня Олена Корчова прокоментувала у соцмережі звернення керівництва академії: «Проведенням напів-секретного Робочого засідання вирішити проблему неможливо. Як і відвертим ігноруванням думки опонентів”. 

“…ще одна коротка цитата з інформаційного звіту на  сайті Академії:  «Звернення було підтримано одноголосно»… Ось так, ставлення до питання неоднозначне, але підтримка колективу ніби одностайна… До речі, звідки такі дані? І куди поділися результати анкетування Студентського науково-творчого товариства?”, – обурилася Корчова.

Доктор мистецтвознавства, в.о. професора НМАУ Юрій Чекан опублікував текст-фрагмент свого інтерв’ю для BBC Music Magazine, що відбулося у квітні цього року. 

На його думку, називати Чайковського українським композитором є ознакою постколоніального мислення. Серед головних трьох доказів на противагу «українськості» композитора музикознавець називає той факт, що корені Чайковського є українськими на 1/8. 

Ще один аргумент щодо використання українських мелодій, на думку Чекана, не є репрезентативним: «У своїх композиціях Бетховен також використовував українські мелодії, але ніхто не вважає його українським композитором». 

Третім суперечливим аргументом є інформація про неодноразові відвідини Чайковським України, що надихала його на створення музики, що музикознавець коментує як: «Місцем проживання культурна приналежність композитора не визначається. Чайковський ніколи не вважав себе українцем. Він був типовим російським композитором, як Мусоргський чи Бородін».

Крім того, Студентське Наукове Товариство НМАУ ім. П. І. Чайковського 3 травня публічно презентувало результати опитування студентства закладу, які свідчать про настрої, спрямовані на вилучення з назви закладу імені композитора Чайковського. Понад 75% опитаних висловилася за вилучення імені Чайковського з назви академії.

Відома композиторка Алла Загайкевич розповіла: «З початку війни мені, як і більшості українських композиторів та музикознавців, довелося витрачати щодня по кілька годин на спілкування з іноземними колегами, пояснення НАШОЇ спільної української мистецької позиції щодо дерусифікації, декомунізації та деколонізації… І от сьогодні — як ніж у спину — рішення Вченої Ради консерваторії, одностайність якого мене жодним чином не переконує. Виникає болісне відчуття знецінення діяльності величезного багатонаціонального культурного війська, яке розчищає шлях українському мистецтву у світі».

Випускник Академії, знаний скрипаль Ігор Завгородній звернувся до колективу НМАУ: «Чайковський — це російський композитор. Це росіянин номер один, як у світовому мистецтві, так і російській культурній політиці… Якщо вам здалося, що світова наука помиляється: увесь світ хибно визнає Чайковського російським композитором і не визнає українським, якщо вам здалося, що можете потягатися з росією в цьому, здалося, що можете переконати світове мистецтвознавство, то у вас немає і не буде для цього достатніх інструментів, аргументів, достатнього всесвітнього впливу, визнання, престижності, медійних потужностей, фахівців, часу, немає, зрештою, нагальної потреби».

“Це логічно лише в контексті меншовартості. Це зовсім не логічно в контексті нашої тяжкої та гідної боротьби проти руйнівної російської політики”, – наголосив він.

Ситуацію, що склалася довкола дерусифікації академії, вже активно підхопили російські пропагандисти. Заголовки російських ЗМІ повідомляють, що «російський бунт спалахнув в серці Києва. За Чайковського», посилаються на цитату Рибчинського як представника Вченої ради та називають композитора Чайковського росіянином, підкреслюючи його «неймовірну любов» до України.

Нагадаємо, вчена рада Національної музичної академії, яка звернулася до керівництва України із закликом залишити у назві академії ім’я Чайковського. Там заявили, що воювати між собою можуть уряди та армії, але не культури і наголошують на важливості доводити всьому світу приналежність Петра Чайковського до України.  

«За» збереження імені Чайковського у назві висловились: член наглядової ради НМАУ Юрій Рибчинський, завідувач кафедри хорового диригування Євген Савчук, професор і завідувач кафедри дерев‘яних духових інструментів Роман Вовк, професорка, завідувачка кафедри оперної підготовки та музичної режисури Євдокія Колесник, професор Дмитро Гаврилець, завідувачка кафедри історії світової музики, професорка Валерія Жаркова.

Фото: Відкриті джерела