З 1 січня навчальні заклади України перейшли на нове меню харчування.

В соцмережах йдуть активні обговорення нової системи харчування в навчальних заладах, яку з 1 січня впроваджують в Україні. Батьки найчастіше критикують меню за малу кількість солі та цукру, натомість інші цьому радіють — адже страви стали здоровішими.

Нове меню харчування впроваджене з 1 січня 2022 року — про нього ми писали докладно, а також про те, як до нього адаптувались школи Печерськата Подолу і яких зусиль це коштувало 80-й школі.

Критики: нове меню надто дієтичне, мало цукру та солі

Найбільше невдоволених, як і очікувалося, серед батьків дітей. Свої претензії вони висловлюють найчастіше на особистих сторінках Євгена Клопотенка — кухаря, який і укладав нове меню. Батьки пишуть про малі порції та високі ціни, кажуть, що діти відмовляються від страв.

Переглянути цей допис в Instagram

Допис, поширений Ievgen Klopotenko (@klopotenko)

Ось добірка деяких критичних коментарів з боку батьків:

«Буряк варений на терці, натертий без солі і краплі олії – жодна дитина не доторкнулася до їжі, дві дитини вирвало»;

«За якими принципами ви робили дитяче меню? У вас є діти? Хліб з маслом потрібен організму, що росте! Чому на вечерю немає компоту? Ви спочатку своїх дітей так годуйте, нехай плюнуть вам у вашу стріпню! Чай без цукру, що це? Без солі, чому? Можна на морську сіль замінити»;

«В садочках то взагалі жах сплачуєш за цілий місяць харчування, а дитина максимум кусок хліба з’їла. Бо не «меньше солі і цукру», а він взагалі відсутній»;

«Дитина прийшла з дитячого садка голодною. Якщо раніше дитина не їла зранку молочну кашу, то могла спокійно з’їсти хліб з маслом і сиром, запити чаєм і до обіду спокійно дожити. Тепер масло не дають, чай і компот без цукру. Суп на воді з плаваючою трохи картоплею і морквою. М’яса нуль, пів яйця в день. Що за дієта для малюків, приходять додому і по 2 рази їдять. Цілий день голодні»;

«У садочках то взагалі жах, згуртуєш за цілий місяць харчування, а дитина максимум шматок хліба з’їла. Бо не «менше солі і цукру», а він взагалі відсутній».

Критику висловлюють і деякі публічні особи. Так, Олена Лізвінська, експерт з безпеки дітей, пише, що діти не в захваті від нових страв.

«Діти їдять вибірково. Чай чи компот. І хліб. Два шматочки хліба замість повноцінного обіду. Якщо дозволять і дадуть ці два шматочки. Дивне повноцінне харчування» — пише вона.

Експерти радять батькам переходити на здорове харчування в родинах

Водночас, деякі батьки навпаки, дякують за зменшення кількості цукру у чаї. Щоправда, при цьому вказують, що практикують напої зі зменшеним вмістом цукру і вдома.

«Я лікар-ендокринолог i дедалі частіше стикаюся з дитячим ожирінням. Тому дякую вам за вашу роботу!!!»;

«Потрібно починати з себе, перестаньте купувати дітям кока-колу, чіпси, чупа-чупси, Барні, в якому хіматоз. Якщо їсти звичайну їду, то діти привикають. Мої їдять кашу вівсяну з молоком без цукру і нічого, а як хтось додасть цукор, то не їдять».

На цьому ж наголошують і деякі фахівці — Марина Макущенко, письменниця і журналістка, яка досліджувала тему дитячого харчування, пише, що батькам слід спочатку переглянути власне харчування, а потім критикувати нове шкільне.

«На тих хто дуже боїться, що дитина не їстиме — чекають кардинальні зміни. Якщо під страхом, що дитина залишиться голодна, підсовувати їй макарони та картоплю за будь-якої нагоди — то дивно чекати, що вона їстиме бурячкові котлети» — вказує вона.

Журналістка та активістка Іванна Кобернік вказує, що нове меню не ідеальне, але і теза про те що «все має бути без цукру і солі» — маніпулятивна.

«За меню Клопотенка все має бути без солі і цукру»=«В молодшій школі тепер не будуть вчити табличку множення» – і перше, і друге – міф і перекручення (…) Чай без цукру, про який зараз пишуть, що то трохи забарвлена вода, завжди був ледь забарвленою водою, просто без цукру це стало очевидно» — пише вона.

Схожу позицію висловлює і телепродюсерка Наталка Якимович — пише, що дуже дивується критиці за цукор, бо, мовляв, давно відомо, що від нього мало користі.

«Люди реально скаржаться на те, що дітей позбавили солодкого чаю! І це в 2021 році, коли всі навколо вже знають, що цукор в чистому вигляді абсолютно непотрібна організму штука. Що напої з цукром – шкідливі! Пригадую жах від відвідин Вітіної школи в центрі Києва, коли я вперше за багато років знову побачила білі склеєні макаронні вироби і ложки для поїдання сердельок. Дітям не давали виделок, не те що ножів» — вказує Якимович.

Підтверджує це і сам Євген Клопотенко.

«Цукор не заборонили, а зменшили» — пише він в коментарях до посту Якимович.

Одні і ті ж страви в різних школах готують по-різному

Окремо слід зазначити, що багато батьків невдоволені тим, як у конкретних школах реалізують нову систему харчування. Вони зазначають, що у різних школах страви, які мають готувати за однаковими рецептами, сильно відрізняються. Зокрема, в школах Маріуполя і Дніпра.

«Випадково побачила фото з їдалень двох різних шкіл Маріуполя. Третє фото з однієї з шкіл Дніпра. Наскільки різні підходи до приготування і подачі тих самих страв» — пише одна з користувачок.

Ціна на нові обіди в деяких школах зросли

Також частина батьків зауважують, що вартість шкільних обідів за новими рецептами зросла.

«Порції зменшили, зате ціну з 37 грн підняли до 45 грн, тому що додали овочі», — пишуть батьки в коментарях до поста Клопотенка.

Інші батьки озвучили також вартість харчування у 52 грн і 97 грн за новими цінами.

Клопотенко каже, що школи мають вибір, Зеленська не коментує

Сам Клопотенко з розумінням ставиться до того, що не всім сподобалося оновлене меню. Він наголошує, що рецепти до нього затвердили ДПСС та МОЗ, а школи отримали вибір: самим адаптувати меню до норм або складати його на основі нових рекомендацій. Він також порадив перевіряти, чи відповідає їжа прописаним в законі нормам.

Зауважимо, що появу нового харчування в школах ініціювала дружина президента Олена Зеленська. Вона критику з боку батьків публічно не коментувала.

Раніше ми писали, що директорка школи на Печерську показала, як впроваджують нове харчування.

Фото: Фейсбук