Власник історичної будівлі довів її до аварійного стану.

Будинок Вертипороха на Подолі у Києві можуть примусово відчужити у чинного власника. Рішення ухвалюватиме Департамент охорони культурної спадщини, до якого надіслав відповідний запит депутат Київради Владислав Трубіцин.

За його словами, «будинок напівзруйнований, але його ще можна врятувати».

«… я звернувся до Департаменту охорони культурної спадщини із закликом здійснити заходи щодо примусового відчуження пам’ятки та повернення Будинку Вертипороха у власність держави» — пише депутат.

З 2007 року пам’ятка перебуває у приватній власності. Згідно Закону «Про охорону культурної спадщини», усі власники пам’яток зобов’язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

Якщо в результаті дій або бездіяльності власника пам’ятки їй загрожує пошкодження або знищення, відповідний орган охорони культурної спадщини робить власнику пам’ятки попередження. Якщо власник пам’ятки не вживе заходів щодо її збереження, суд може постановити рішення про її викуп. Викуплена пам’ятка переходить у власність держави.

Зауважимо, що у квітні 2021 року справу щодо бездіяльності власника будинку передали до суду.

Прокуратура вимагала привести об’єкт культурної спадщини до належного стану.

Вказаний прибутковий будинок був споруджений в середині XIX століття представляє зразок тогочасної забудови Подолу. Друга – він виконаний у стилі неоренесансу – стилю, який проіснував короткий проміжок часу.

В ньому також поєднані елементи, характерні для епохи Відродження – тяжіння до симетрії, використання каменю та різноманітні види обрамлень. Будівля на Межигірській декорована ліпленням та цегляним орнаментом, а також має специфічні для неоренесансу пілястри – вертикальні виступи, візуально схожі на колони.

Звела будинок родина чернігівського купця Вертипороха. На той час на перших поверхах кам’яної будівлі розміщувались крамниці, для чого були влаштовано кілька окремих входів

Фото: Фейсбук