Український інститут національної пам'яті розглядає можливості «цивілізованого вирішення питання» радянських пам'ятників, що залишилися в столиці.

Про це розповів в ефірі телеканалу «Україна 24» директор УІНП Антон Дробович, коментуючи декомунізацію в Києві.

За його словами, наразі на мосту Патона триває реконструкція, тому планують паралельно демонтувати серпи і молоти на розетках з радянськими гербами. Зірки Дробович пропонує залишити, оскільки вони не підпадають під декомунізацію.

«Всі ці об’єкти (міст Патона, пам’ятник Щорсу, статуя Батьківщини-матері – ред.) — знакові для Києва, до них часто апелюють противники декомунізації. Важливо, щоб було цивілізовано вирішено питання видалення цих радянських символів. На мосту Патона зараз проводиться реконструкція, і це найбільш слушний час, там всього дві розетки з радянськими гербами, якщо їхати з лівого берега, серпи та молоти легко демонтувати, а зірки не підпадають під декомунізацію», — зазначив директор.

Також він додав, що з огляду на те, що недавно помер Патон, можливою є ідея поставити портрети обох Патонів замість цих гербів, щоб люди пам’ятали про династію вчених.

Щодо Батьківщини-матері, то чиновник зауважив, що не можна ризикувати цілісністю статуї, що є видатним твором, пам’ятником науки і техніки світового рівня. За словами Дробовича, вже існують розрахунки демонтажу радянського герба, «але треба вирішити, що робити далі».

«Можна оголосити конкурс про те, що розмістити на щиті, робити проекції, будь-що. Потрібен дозвіл Міністерства культури», — пояснив директор.

Пам’ятник Щорса активісти пропонують задрапірувати в чорний латекс. Дробович назвав це «переобозначенням». Пам’ятник підпадає під закон про декомунізацію, але чиновник вважає, що зносити його наразі не варто.

«Щорса активісти пропонують задрапірувати в чорний латекс, це переобозначення. Цей пам’ятник підпадає під закон про декомунізацію, але це художнє висловлювання, можливо, воно стане туристично привабливим. Але в будь-якому випадку треба поставити експлікацію, розповісти, хто такий Щорс, чому він там стояв. Так само треба зробити і з Батьківщиною-матір’ю. Якщо ми говоримо про демонтаж герба, ми не можемо собі дозволити ризикувати цілісністю статуї, яка є видатним твором, пам’ятником науки і техніки світового рівня», — розповів Антон Дробович.

Нагадаємо, у Києві відкрили виставку, присвячену пам’ятникам комунізму.

Фото: unsplash