Практично всі квартири у будинку по вулиці Рейтарській 31/16 є приватизованими.

Чиновники не можуть вплинути на подвійний цар-балкон, який прибудували на архітектурній пам’ятці у Шевченківському районі Києва по вулиці Рейтарській. Про це редакції сайту Kyiv Media розповіли комунальники у відповідь на інформаційні запити щодо законності таких прибудов.

Зокрема, йшлося про так званий “Будинок із драконами” по вулиці Рейтарській 31/16. Будинок є архітектурною пам’яткою з 2011 року. Там на мансардному поверсі будівлі збудували цар-балкон, поверх якого розташувався ще один балкон.

Так, першими на інформаційний запит відповіли у комунальному підприємстві “Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва“. По телефону ситуацію прокоментував перший заступник Петро Романюк. Цей подвійний цар-балкон він озарактеризував як “шпаківня”.

З юридичної точки зору ми не можемо коментувати – чи є дозволи на таку надбудову чи немає. Але з моєї точки зору – це незаконна “шпаківня”. Це очевидно, що таке будівництво порушує низку норм законодавства“, – каже Петро Романюк.

Проте впливати на таку забудову досить важко навіть місту, чиє обличчя псується через такі самовільні архітектурні рішення. Справа в тому, що, за словами чиновника, більшість квартир у цьому будинку є приватизованими. І їх захищає закон “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, ухвалений у травні 2015 року.

Відповідно до статті 7 цього закону, яка визначає обов’язки власників багатоквартирних будинків, власник має забезпечити дотримання містобудівного законодавства. І якщо будинок – архітектурна пам’ятка – то за її збереження власник кожної квартири теж відповідає“, – каже Петро Романюк.

Проте важелі впливу на таку ситуацію, за словами чиновника, “дуже обмежені”. На початку це можуть бути приписи, які власники квартир часто ігнорують. Взагалі, цим питанням має опікуватися Департамент культурної спадщини КМДА. Але від старту такої справи до судового засідання, яке теж може затягнутися, минають роки.

Рішення про демонтаж балкону приймає суд. Але поки це триватиме – може минути і десяток років. Все тому, що власники квартир просто перестають ходи на засідання, наймають адвокатів. А юристів у позивача може просто не вистачати, як і грошей на те, щоб вести суди… Хоча штрафи за таке порушення можуть бути досить суттєві – це десятки тисяч гривень“, – роз’яснив Петро Романюк.

Ззаначив, що швидшому просуванню справи можуть допомогти співвласники багатоквартирного будинку – тобто сусіди, яким такий балкон може не сподобатися. Причина в тому, що колективні звернення громадян швидше просувають та розглядаються.

Щодо розміщення супутникових антен, якими всіяний фасад будівлі на Рейтарській, то у комунальному підприємстві впевнені, що це теж є порушенням. Навіть якби ця будівля не була пам’яткою.

Зазначимо, що запит був направлений також у Департамент міського благоустрою КМДА. Там також по телефону коротко прокоментували, що департамент опікується винятково фасадом будівлі.

Все, що на мансарді – не наша компетенція“, – зазначили у Департаменті.

Яким чином Департамент культурної спадщини КМДА планує впливати на такі самобуди – редакція Kyiv Media спробує довідатися в окремому запиті.

Нагадаємо, раніше ми писали про квартиру на Оболоні, власники якої плиткою замурували балкон та вікно. Начебто у квартирі розташована адвокатська контора.

Фото: Kyiv Media