Йдеться про компанію Bechtel Corporation, котра раніше ще й фігурувала у скандальних будівництвах.

Про це йдеться у статті під назвою “Код непрозорості” у виданні “Дзеркало тижня“.

Київська обхідна дорога (КОД) має протяжність 149,8 кілометра. Попередня вартість будівництва – 85 мільярдів гривень (близько 17 млн євро за кілометр).

У матеріалі ДТ проаналізовано, чому парламент ухвалив зміни до законодавства, яке дозволяє обирати компанію для будівництва КОД поза межами тендерного майданчика ProZorro. Аргументували рішення тим, що система ProZorro не дозволяє укладати договори типу EPC-F. Такі договори є особливими тим, що вони укладаються з “генеральним” виконавцем робіт, а той розробляє проект будівництва, знаходить кредиторів і реалізовує його. В тому числі здійснює всі закупівлі та знаходить субпідрядників. І це начебто дасть можливість залучати міжнародні компанії.

Kyiv Media

Про залучення міжнародної компанії для будівництва КОД власне і повідомив “Укравтодор” під час презентації вчора, 9 червня. Раніше в “Укравтодорі” також повідомили, що для цього вже підписали меморандум  із компанією Bechtel Overseas Corporation.

Однак, зазвичай у проектах за договорами типу EPC-F немає чітко фіксованої суми договору (бо без детального проекту визначити вартість робіт неможливо). А якщо сума і визначена, то потім вона може збільшуватися, навіть у кілька разів.

Так сталося уже із відомим проектом Bechtel Corporation, яка у 2004 уклала угоду із урядом Румунії щодо будівництва «трансільванської магістралі». До речі, це також була угода типу EPC-F. Сторони домовилися про будівництво 415 км дороги за 2,2 млрд євро. Але після підписання контракту вартість робіт постійно зростала, аж поки не сягнула 10 млрд євро.

«У результаті Bechtel Corporation збудувала лише 54 км дороги за 1,25 млрд євро. Влада Румунії відмовилася від «послуг» американської компанії та решту ділянок автомобільної дороги виставила на тендери. «Трансільванську магістраль» називають найдорожчою дорогою в світі. Один кілометр автомагістралі від Bechtel Corporation обійшовся Румунії в 24 млн євро», – пише ДТ.

Також компанія Bechtel Corporation фігурувала у справі прокуратури США про шахрайство. Тоді вона разом з іншою американською компанією «AECOM» реалізовували проект для уряду Сполучених Штатів з будівництва заводу по переробці ядерного палива. За даними слідства виконавці проекту протягом 10 років завищували вартість робіт, включаючи до них роботи, які фактично не виконувались. Для врегулювання спорів компанія погодилися сплатити 58 млн доларів компенсації. Проте у рамках того ж будівництва заводу з переробки ядерного палива Bechtel ще звинуватили в закупівлі і використанні неякісних матеріалів і лобіюванні пов’язаної компанії при визначенні субпідрядника. Тож у 2016 році компанія погодилася компенсувати уряду США 67,5 млн дол.

«Вивівши з-під дії закону всі витрати, пов’язані з будівництвом КОД, парламентарії фактично дозволили не лише укласти контракт із Bechtel Corporation за неконкурентною процедурою, а й купувати будь-які товари, що начебто пов’язані з КОД, без тендерних процедур… В підсумку ціна може бути вищою в два-три рази, і Україна може побити «рекорд» Румунії з найдорожчої дороги», – говориться у матеріалі ДТ.

Нагадаємо, раніше проект КОД розкритикував урбаніст Віталій Селик, оскільки вважає, що це лише частково вирішить транспортні проблеми міста.

Фото: Фейсбук Укравтодору