З них лише 23% бували на культурних заходах, в яких враховувалися їхні потреби у зв’язку з інвалідністю.

Такі результати всеукраїнського опитування про культурні права людей з інвалідністю у рамках проєкту “Мистецтво для всіх” презентували 20 жовтня у музеї історії міста Київ.

Результати дослідження показали, що більше половини дорослого населення України без інвалідності (56.3%) вважають, що люди з інвалідністю мають можливість відвідувати всі культурні заходи на однаковому рівні з людьми без інвалідності. Така цифра показує про незнання суспільства про те, що як мінімум десята його частина залишається поза культурним життям в країні.

Адже за даними дослідження приблизно дві третини людей з порушеннями опорно-рухового апарату ніколи не відвідували культурні заходи. 46% людей з порушенням зору та лише кожна п’ята людина з порушеннями опорно-рухового апарату  бували на культурних заходах, в яких, на їх думку, враховувалися, їхні потреби у зв’язку з інвалідністю. “Доступність культури для людей з інвалідністю часто маскується протилежними поняттями: пільгові квитки, переклад жестовою мовою одного зі ста концертів чи звукоопис до одного зі ста фільмів. Або “занесемо на руках на другий поверх” замість зробити безпершкодною будівлю”, – прокоментувала ситуацію організатор дослідження Юлія Сачук.

Як показало дослідження, 66% українців вважають державу, і 49% – органи місцевого самоврядування відповідальними за створення умов для рівного доступу людей з інвалідністю та без до культурних подій і закладів культури. Для реалізації політики рівного містецтва для кожного приймають постанови і стратегії, виділяються кошти з державного бюджету, але ефективною, за даними дослідження, її назвати важко.

Адже більше третини людей з порушеннями зору вважають, що книг у доступному форматі могло б бути більше. А 40% опитаних жінок та 24% опитаних чоловіків з інтелектуальними порушеннями взагалі не вміють читати. Головною проблемою, яка не дає українцям займатися творчістю, за даними опитування, є відсутність грошей та часу.

Опитування було проведено командою громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right у партнерстві з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). Дослідження проведено з 15 до 22 вересня 2021 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. У ході проєкту опитано 2002 респондентів.

Фото: pixabay