На акцію 28 травня закликають прийти білорусів Києва, громадських активістів та усіх небайдужих до подій у Білорусі.

Про це повідомляється на Facebook-сторінці правозахисної ініціативи Free Belarus Center.

Закликаємо білорусів Києва та небайдужих українців, громадських активістів, правозахисників, журналістів долучитися до акції “Досить спонсорувати державний тероризм Лукашенка!” що відбудеться 28 травня о 16-00 під будівлею МЗС“, – ззаначено в описі події.

Повідомляється, що за останній час влада Білорусі вийшла на новий рівень агресії стосовно власних громадян і порушення міжнародних правових норм.

За травень 2021 слуги режиму Лукашенка встигли посадити на 4-7 років ще сімох політиків і блогерів, розгромити редакції Tut.by та студію Белсат, заарештувати ще 24-х журналістів, захопити пасажирський літак і викрасти журналіста Романа Протасевича. Крім того, при невизначених обставинах 21 травня в колонії помер активіст Вітольд Ашурок. Лукашенко ухвалив низку чергових диктаторських законів, що дають можливість силовикам стріляти в громадян на акціях протесту, забороняють журналістам працювати на цих акціях, а громадянам – збирати гроші на штрафи, отримані за участь в акціях“, – описують організатори акції нинішню ситуацію в сусідній з Україною Білорусі.

Активісти зазначають, що низка країн Європи заморожують грошову допомогу Білорусі, готують санкції та забороняють перельоти над Білоруссю. Україна також заборонила перельоти, але ще не приєдналась до жодного санкційного пакету західних партнерів.

Україна продовжує закупівлі нафтопродуктів, бітума та продукцію білоруського автопрому. 26 травня, за підсумками засідання НКРЕКП Україна відмовилась від постачання електроенергії з Білорусі до 1 жовтня, але ми вважаємо це профанацією, оскільки рішення діятиме лише до початку наступного опалювального сезону“, – повідомляє Free Belarus Center та Центр громадянських свобод.

Під час мітингу під МЗС 28 травня учасники мітингу вимагатимуть на політичному рівні:

— обмежити дипломатичні контакти з білоруським режимом, окрім як у питаннях біженців та політв’язнів;
— офіційно назвати Олександра Лукашенка “самопроголошеним президентом Білорусі” і використовувати це визначення в офіційній документації;
— підготувати пакет персональних санкцій РНБО щодо діячів режиму, включно з Олександром Лукашенком.

На економічному рівні:
— ввести безстрокову заборону на імпорт електроенергії та нафтопродуктів з Білорусі;
— припинити масові закупівлі будівельної сировини, зокрема бітуму білоруського виробництва, що активно використовується у програмі “Велике будівництво”;
— припинити на регіональному та національному рівнях закупівлі з великих білоруських підприємств (МАЗ, Білоруськалій, Мінський транспортний завод тощо).

На міжнародно-правовому рівні:
— створити гуманітарний коридор для політичних біженців
— призупинити дію міжнародних угод щодо взаємодії між силовими структурами
— визнати Білорусь небезпечною країною, зупинити екстрадицію та видворення громадян.

Нагадаємо, Україна припинила авіасполучення з Білоруссю після того, як у неділю, 23 травня, за розпорядженням президента Олександра Лукашенка були підняті винищувачі, щоби посадити у Мінську літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса. На борту літака серед пасажирів був опозиційний журналіст Роман Протасевич. Він виїхав з Білорусі, побоюючись переслідувань. У країні йому може загрожувати смертна кара.

Натомість у Києві зафіксували ажіотаж на автобусні квитки до Мінська.

Фото: Фейсбук